Petrol fiyatlarında kritik hafta

Bu hafta Çin'den gelen verilerin petrol fiyatlarını aşağıya çekmesi bekleniyor.

Petrol fiyatlarında kritik hafta

Petrol piyasası Çin'den gelecek verileri bekliyor. Bu hafta Çin'den gelecek veriler Petrol piyasası için belirleyici olacak. Son gelen fabrika siparişleri datasının sürpriz bir şekilde iyi gelmesine ve büyümeye işaret etmesine rağmen, ekonomistler, hafta içinde gelecek verilerin dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yavaşlamasını doğrulayacak nitelikte olmasını bekliyorlar.

Pekin, Perşembe günü, Çin'in Temmuz ayı ticaret görünümünü açıklayacak. Cuma günü ise, enflasyon, perakende satış, sabit sermaye yatırımları, sanayi üretimi ve perakende satış verileri açıklanacak.

Sydney merkezli GTL Capital Menagement yatırım yöneticisi Jay Richards ''Bu haftaki ekonomik görünüm için bir çok seçenek var; ama ben görülecek yavaşlamanın petrol fiyatlarını aşağıya çekmesini bekliyorum'' şeklinde konuştu.

CNBC'nin haftalık beklenti anketine göre, ankete katılan 58 ekonomistten 26'sı fiyatların düşeceğine inanıyor ve üçte birinden daha azı boğa piyasasında kalınacağına inanıyor, Çin verilerinin pozitif birsurpriz yapma ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Moneynews Editörü Sean Hyman yazdığı yazısında '' Çin her şekilde güç dengesini kuracaktır ve yavaşlamasına son verecektir. Biz Çin'in Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yüzde 6,5-7,5 aralığında kalacağını düşünüyoruz. Çin'in büyüme hızında insanların düşündüğü kadar düşeceğine inanmıyoruz. Çin'in büyümesinin yavaşladığı zaten uzun zamandır biline bir gerçek. En kötüsü onlar için geride kaldı '' ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir