Petrol fiyatları Fed ile düşebilir

Fed'in azaltıma başlaması halinde petrol fiyatları aşağı yönlü tepki hareketiyle gerileyebilir. Saxo Bank Brent petrolün varil başına fiyatının 107 dolar seviyesine kadar düşebileceğini öngörüyor.

petrol fiyatlari fed ile dusebilir Traderlar ve stratejistlere göre, eğer Federal Reseeve bu hafta teşvikleri azaltmaya başlarsa gösterge ham petrol fiyatları tepki satışlarıyla karşı karşıya kalabilir. ABD vadelilerinin varil başına 95 doları test etmesi Brent petrolün 107 dolar seviyesine düşmesine neden olabilir.

Stratejistler bazı zayıflıkların kısa ömürlü olabileceğini ve Fed'in parasal teşviki geri çekmesi durumunda ABD ekonomisi daha istikrarlı bir gidişat çizerse piyasaların yeniden çıkışa geçebileceğini ifade ediyorlar. Societe Generale Asya emtia araştırma müdürü Mark Keenan ''Azaltım, likidite kaygıları ve buna karşı  dolardaki muhtemel yükselişle ilk düşüşün tetiğini çekebilir. Bunun gerçekleşmesi durumunda ilk düşüş hareketini fiyat güçlenmesi ve ekonomik büyüme başlangıcı takip edecek, bu periodun adı iyi alım fırsatı olacak'' şekilde konuştu.

CNBC son olarak yapmış olduğu ankete göre, bu hafta cevap verenlerin yüzde 44'ü(27 stratejistten 12'si) bu hafta içinde bir fiyat düşüşü yaşanmasını beklerken yüzde 22'si (27 stratejistten 6'sı) fiyat kazanımı olmasını bekliyor.

Saxo Bank emtia stratejisti Ole Hansen ''Biz eğer Fed azaltıma bu hafta başlarsa aşağı yönlü bir tepki reaksiyonu olmasını bekliyoruz. Fakat azaltım başlayacak, çünkü ekonomik büyüme geri dönüyor ve petrolün ihtiyacı olan şey de ekonomik aktivitelerin artmasından doğacak talep'' diye konuştu.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir