Petrol fiyatları dibe vurdu

Küresel ekonomide yavaşlama öngörüleri ve petrol talebinde gerileme ve arzda yaşanan artışa bağlı olarak fiyatlardaki gerileme hız kazandı

petrol fiyatlari dibe vurdu

Türkiye’nin de fiyatlamada temel aldığı Brent petrolünün varili 103 doların da altına inerek, 2013 Temmuz ayından bu yana en düşük düzeylere geriledi.

Irakta, IŞİD militanlarının Musul’u alarak ilerlemeye başladığı Haziran ayında 115 dolara kadar çıkan Brent petrolünün varil fiyatı 102.5 dolara kadar geriledi. ABD hafif petrolünün varil fiyatı da 97.0 dolar düzeyine indi.

Dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında sayılan Irak ve Libya’da devam eden çatışma ve gerilimlere bağlı olarak artan arz kesintisi riskine rağmen, küresel petrol arzındaki hızlı artış, fiyatları aşağıya çekmeye devam ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Petrol Piyasası Raporu’nda dünyada arzın yüksek olduğu belirtilirken, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) açıklamasında da, Temmuz ayında Suudi Arabistan ve Libya’nın petrol üretimindeki artışın Irak, İran ve Nijerya’daki üretim gerilemesini fazlasıyla karşıladığı vurgulandı.

IEA’nın Ağustos Raporu’nda, "IEA, Uluslararası Para Fonu’nun küresel ekonomik büyüme tahminini düşürmesine ve ikinci çeyrekteki beklenenden düşük satışlara paralel olarak, 2014 yılında günlük petrol talebi artış tahminini 1.0 milyon varil düzeyine çekti" denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir