Pentagon nihayet Türkiye'nin sözüne geldi!

Obama'nın IŞİD politikası ve stratejisi müttefiklerinden ve başta Pentagon olmak üzere ABD güvenlik kurumlarından tepki çekiyor.

pentagon sonunda turkiye'nin sozune geldi!Türkiye'nin 'hedef IŞİD değil Esed olmalı' tezini destekleyen Savunma Bakanı Hagel, 'Şam'daki diktatörü görmezden gelirsek Suriye stratejisi çöker' uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın terör örgütü IŞİD, Suriye'nin geleceği ve Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi yönündeki siyaseti kapsamında attığı anlaşılmaz adımlar nedeniyle ABD güvenlik kurumları ile Beyaz Saray arasında çatlak olduğu belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel yeni stratejinin yarattığı sorunlara dikkat çekerek Beyaz Saray'a Suriye'deki 'diktatörü' görmezden gelmekten artık vazgeçmeleri uyarısında bulundu. Hagel'in bu çıkışı, Türkiye'nin dile getirdiği, 'hedef IŞİD değil Şam'daki rejimin değişmesi olmalı' tezine yakın duruyor.

ÖNCELİK ESED OLMAK ZORUNDA

Obama 2011 yılı Ağustos ayında yaptığı açıklamada, Suriye'de Beşşar Esed'in görevden çekilmesi gerektiğini söylemişti. Obama bu açıklamayı, Beşar Esed rejiminin yaklaşık 2 bin muhalifi öldürmesinden dolayı yapmıştı. Aradan üç yıldan daha fazla bir süre geçti ve Esad rejiminin öldürdüğü Suriyeli sayısı 200 bini aştı. Ancak Obama, Esed'in çekilmesini öncelik olmaktan çıkardı.

Hagel de iki hafta önce ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a gönderdiği iki sayfalık eleştiri notunda, 'ABD'nin tutumunun net olmamasından dolayı, Pentagon'un Irak ve Suriye'deki IŞİD gruplarına karşı savaşta kafa karışıklığı yaşadığını' söyledi. Böyle bir notun varlığına yönelik ilk haber üç gün önce New York Times tarafından duyuruldu.

ŞAM'IN HAVA GÜCÜ ABD ORDUSU

Pentagon'da Obama yönetimine karşı büyük bir tepki olduğunun artık sır olmaktan çıktığı ifade ediliyor. Pentagon çalışanlarında, ABD'nin Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı yürüttüğü hava saldırılarının, amacından saptığı ve ABD ordusunu, Suriye Hava Kuvvetleri'ne dönüştürdüğü algısının oluştuğu belirtiliyor.

Suriye'de üç yıldan bu yana artan şiddet, rejimin kimyasal silah kullanmasıyla kırmızı çizgileri geçmesine rağmen, ABD yönetiminin olduğu yerde saymasının, ABD güvenlik kurumlarını hayal kırıklığına uğrattığı belirtiliyor.

EĞİT-DONAT'IN AMACI NE!

Obama yönetimi Suriye'deki ılımlı muhalifleri eğitmeye ikna olsa da eğitilmesi planlanan yaklaşık 5 bin Suriyeli muhalifi sadece IŞİD'e karşı eğitmek istediğinden ve Esed'i devirmek için savaşmalarına karşı da gönülsüz olmasından endişe ediliyor.

Türkiye eğit-donat programını Esed rejiminin katliamlarına son vermek için bir gereklilik görürken Beyaz Saray IŞİD'e karşı savaşacakları beklentisini taşıyor.

Beyaz Saray'ın İran, Hizbullah gibi tehdit tanımında yer alan ülke ve gruplar ile aynı safta duran bir görüntü çizmesi ise Körfez ülkelerinin, Suudi Arabistan ve İsrail gibi müttefiklerinin tepkisini topluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir