PCDEPO sitesi, Türkiye'de binlerce kişiyi dolandırdı

İnternetten dizüstü bilgisayar satın almak için sipariş veren binlerce kişinin ödediği paralar buhar oldu...

turkiye'de binlerce kisi parasini kaptirdiTeknoloji dünyası, Norma Bilgisayar Dış Ticaret Şti. (pcdepo.com) üzerinden satışı yapılmasına karşın teslim edilmeyen binlerce ürünle çalkalanıyor.

13 yıla yakın bir süreden beri faaliyet gösteren pcdepo.com isimli e-ticaret sitesi, büyük indirimleri görerek dizüstü bilgisayar satın alan teknoloji tutkunları mağdur oldu. Haftalar geçmesine rağmen sipariş ettikleri bilgisayarlar bir türlü kargoya verilmedi.

MAĞDURLAR HAREKETE GEÇTİ

Dizüstü bilgisayar siparişi veren kişilerin ödediği para 2 bin TL ile 4 bin TL arasında değişiyor. Ödemelerini kredi kartı üzerinde yapan olduğu gibi banka havalesi ile yapan da var.  Birçok kişi, şirketten sağlıklı bir yanıt alamayınca yaptıkları ödemenin iadesi için çeşitli girişimlerde bulunuyor. Kimileri ise Tüketici Hakem Heyetlerine başvurma planı yapıyor.

SIKINTI EKİM AYINDA BAŞLADI

Ulaşılan mağdurların hemen hepsi, ya ürünlerini geri alabilmek ya da paralarının iadesini istiyor. A.S.Y., 13 Ekim’de sipariş verdiğini ancak henüz ürününü alamadığını söyledi. İ.D. ise, 26 Ekim’de verdiği sipariş bir hafta içinde teslim edilmeyince kendi çapında araştırmaya gitmiş. İ.D.’nin edindiği bilgiler, umudunu biraz daha kırmış gibi. Zira şirket merkezi ve depo olarak kullanılan yer kapalı.

YILDA 25 BİN BİLGİSAYAR SATTI

Dolandırıldıklarını anlayan ve mağdur olan binlerce kişi Facebook ve sosyal medya hesapları üzerinden örgütlendi. Bazıları parasını kurtarmak için bankalara koşarken, bazıları da dolandırıldıkları için savcılığa şikayette bulundu. 94 bin üyesi bulunan ve yılda ortalama 25 bin dizüstü bilgisayar sattığı belirtilen şirketten alışveriş yapan ve dolandırılan kişi sayısı tam olarak bilinmiyor.  Şirketin ticaret sicil kaydında ise önemli bir değişim yaşandı. Şirket ortaklarından biri hissesinin tamamını diğer ortağa devretti.

TELEFONLARI AÇAN YOK, ŞİRKET KAPALI

Kredi kartı ve havale ile ödemeyi gerçekleştiren ve dolandırıldığını düşünen vatandaşlar şirketin telefonlarını aradı. Ama açan olmadı. İnternet sitesinde yazan şirket adresine gitti; ama bu kez de sözkonusu işyerinin kapandığını gördü. Hürriyet Dünyası’nın cep telefonunda aradığı şirket sahibi Sinan Yener’e de ulaşılamadı.

‘SON KURUŞUNA KADAR ÖDEYECEĞİZ’

İnternet dünyasında büyük yankı uyandırmasının ardından şirket müdürü Sinan Yener'in telefonundan alışveriş yapan herkese SMS gönderildiği anlaşıldı. Gönderilen SMS'lerde alışveriş yapanlara ödemelerinin yapılmasının planlandığı söylendi. Müşterilere gönderilen mesajlarda "Ödemelerini herkesin yapmayı planlıyoruz. Norma kapanmayacak ve gecikmeli de olsa herkesin ödemesini son kuruşuna kadar ödeyeceğiz. Benim 13 yıllık emeğim var bu e-ticaret sitesinde ve şirkette bırakıp kaçıp gitmek söz konusu bile değil" denildi.

Gönderilen SMS'lerin ardından bu kez pcdepo.com'dan dikkat çekici gibi bir açıklama yapıldı.

Şirketin web sitesine konulan açıklamada Şubat-Eylül ayları arasında kurların aniden yükseldiği, sipariş verenlerin bu kur farkını ödemesi halinde 90 gün içinde sipariş ettikleri bilgisayarı göndereceklerini duyurdu.

MAĞDURLAR SAVCILIKLARA BAŞVURSUN

Av. Alper Sarıca, sanal mağaza üzerinden alınan ürünün 30 gün içinde müşteriye teslim edilmesi gerektiğini hatırlattı. Benzer durumdaki mağdurların, şirkete karşı alacak davası açmaları halinde sonuç almalarının güç olduğuna işaret eden Av. Sarıca,“Her mağdur, şirket yetkilileri ve sorumlular hakkında en yakın karakola ya da cumhuriyet savcılığına şikayette bulunmalıdır” dedi. Av. Sarıca, şirketten müşterilere çeşitli zamanlarda gönderilen mesajların birbiri ile çeliştiğine işaret ederek, “Şirket sahipleri hakkında nitelikli dolandırıcılıktan dava açılması halinde kişi eğer hapis yatmak istemiyorsa şikayetçi olan mağdurların zararını gidermek zorundadır. Olayda binlerce mağdur olduğu belirtildiğine göre dava açılması halinde faillerin miktar itibari ile tarihi bir hapis cezasına çarptırılması söz konusu olabilir” dedi.

Av. Sarıca, şirketin elinde olmayan ürünleri sattığının belirlenmesi durumunda, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında da işlem yapılabileceğini kaydetti. Tüketicilerin internet üzerinde alışveriş yaparken dikkatli olmaları uyarısı yaparak “Hiç kimse aynı kalite ve nitelikteki bir ürünü piyasa fiyatından çok daha ucuza satamaz” dedi.

-------------

Donanım Haber FORUM sitesinde fowell-one nick'lı kullanıcı TAVSİYE niteliğinde şöyle bir açıklama yapmış.. Belki mağdurlar için bir fikir verebilir.

"Arkadaşlar şimdi yazacaklarımı okursanız belki örnek teşkil eder birşeyler daha anlarsınız.
35 Yaşındayım ve uzun yıllardan beri Kadıköy ve hatta Yazıcıoğlu piyasası içindeyim. Amcamın orada dükkanları olması sebebiyle çok eskiden beri haşır neşir oldum bu işlerle hatta mesleğimi de belirledi (şuanda bilgisayar mühendisiyim), Gold 'un sahipleri Önder ve Ömer abi olsun, Kont ve Crea nın sahipleri Alper abi babası Nevzat amca olsun, Penta dan tutun da Hızlı Sistem, Empa, Sentim, Aidata, Eyvan, Packard Bell, HAS, Escort vs. aklınıza kim gelirse tanır bilirim.

Şimdi bu kadar görüp geçirmeye bir iki şeye deyineceğim umarım işinize yarar:

Türkiye 'de bu sektörde ki en büyük batış Empa ardından Hızlı Sistem ile olmuştur (İkisi esasen aynı firma batarken HS olarak devam ettiler çaktırmadan sonradan fark edildi), bununla birlikte bilinenin aksine en büyük batan bilgisayar (perakende) firması ise Mavi değil aksine Maverick ve Alfa Data 'dır öyle bir batıştır ki bu iki firmanın ki insanlar evlerine gider mesai biter, ertesi gün gelirler tam takır kuru bakır kocaman dükkanlar bir gece boşaltılıp gitmiş.

Bu sebeple kimse dolandırıldım gözüyle bakmasın ve ucuz almak isteyenlerede fırsatçı gözü ile bakılmasın, nihayetinde batan (en azından öyle görünüyor şuanda) firma 13 yıllık bir firma, forumda garanti dışında bir olumsuz konusu olmayan bir firma. Maalesef şartlar el vermemiş ve firma batmış buraya kadar herşey normal.

Anormal olan kısım okuduğum kadarıyla 3000 liralık ürünlerin bir anda 1700 lere düşmesi, sabah 2300 lere çıkış akşam tekrar 1700 lere düşmesi.

İşte olay ve batma sinyali budur, toplandığında para toplanarak borçlar ödenmeye çalışılmış, çünkü 13 yıllık o hacimde bir firmaysanız ödemesiz (para göndermeden) açık hesap çok rahat bir şekilde büyük toptancı ve dağıtıcılarla çalışırsınız, firmada nakit toplayıp mevcut borçları biraz eritip mal çekerek sorunu düzeltmeye çalışmış ama olmamış.

Peki bugün yapılan son açıklama neyin nesidir konusuna gelecek olursak: adamlar 2-3 gündür belki 1 haftadır hukukçular, mali müşavirler ve denetçiler vb. insanlar ile görüşüp kendilerini maddi olarakta çok zorlamayacak bir çare bulmaya çalışmışlar. Bu son mesaj aslında para toplamak için değil sizleri vazgeçirip iade kabulü yaptırmak için yapılan bir hamle ve muhtemelen kanunda "yapılacak ödemeyi hizmet sağlayıcı şu şu şu şartlar altında tayin edebilir" gibi bir durum var.

Kısaca siz iptal edeceksiniz, firmada kanunlara bakmış ve oradaki açığı bulmuş bir şekilde paranızı peyderpey ödeyip bu işten sıyrılacak.

Allah hepinize kolaylık ve sabır versin, kredi kartı ile ödeme yapanlar bir nevi banka güvencesinde bir şekilde paralarının tamamını alırlar 1-2 ay sürse bile paraları geri verilir chargeback denen birşey var sonuçta.

Asıl sıkıntı havale ile ödeme gönderenlerde:

bu arkadaşlar ellerinden geldiğince birleşip savcılığa suç duyurusunda bulunup zararın tazminini istesinler, diğer yandan Tüketici Hakem Heyeti elinize almadığınız, faturası olmayan bir ürüne bakmaz diye düşünüyorum.

Herkese tekrar geçmiş olsun. "

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir