Paul Rawkins: "Türkiye'nin enflasyon görünümü iyileşti"

Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü Rawkins, "Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye için 'pozitif bir sürpriz' olduğunu ispatlıyor. Düşüş Türkiye'nin cari açığını azaltıyor ve enflasyonu bastırıyor" dedi

Paul-RawkinsUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, düşen petrol fiyatlarının Türkiye'nin enflasyon görünümünü iyileştirdiğini belirterek, para birimindeki zayıflığın fiyatlar üzerindeki baskıyı artırabileceğini uyarısında bulundu.

Rawkins, Türkiye'nin 2015 yılındaki ekonomik görünümüne, para politikası, cari açık ve enflasyon beklentilerine ilişkin soruları yanıtladı.

Petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşün Türkiye ekonomisinin olumlu yönde etkilediğini belirten Rawkins, "Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye için 'pozitif bir sürpriz' olduğunu ispatlıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye'nin cari açığını azaltıyor ve enflasyonu bastırıyor. Buna rağmen büyüme için 2015-2016 yıllarına ilişkin tahminiz yüzde 3-4 civarında olmaya devam ediyor. Yapısal reformlar için daha büyük bir kararlılık bekleniyor" dedi.

Türkiye'nin enflasyon cephesindeki görünümüne ilişkin soru üzerine Rawkins, "Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye'nin enflasyon görünümünü iyileştirdi. Fakat bu tek yönlü bir bahis olarak görülmemeli. Para birimi (Türk Lirası) zayıflığını ve oynaklığını sürdürüyor ve bu da fiyatların üzerindeki baskıyı artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türk Lirası ve para politikası

Rawkins Türk Lirası'nın dolar karşısında son zamanlarda rekor seviyede değer kaybetmesine ilişkin olarak, "Türk Lirası'nın yüksek cari açık ve dış finansman gereksinimi nedeniyle, gelişmekte olan para birimleri içerisinde en oynak para birimi olmayı sürdürmesi olası. Yüksek cari açık ve dış finansman gereksinimi, Türk Lirası'nı yatırımcı algısındaki değişimlere karşı kırılgan durumda bırakıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de son dönemde piyasalarda faizlerin kademeli bir şekilde indirilmesi yönündeki beklentilere ilişkin soruya ise Rawkins, "Parasal politika konusundaki duruşumuz değişmedi. Şöyle ki, para politikasındaki öngörülemezlik nedeniyle Türkiye'nin politika uyumunu ve kredibilitesini aynı reytingle değerlendirilen ekonomilere oranla daha zayıf görüyoruz" karşılığını verdi.

Fitch aralık ayında büyüme tahminini yükseltmişti

Rawkins, 2014 aralık ayında AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açık baskısını azaltacağını belirterek, Türkiye için bu yıl ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7'de yüzde 3'e yükselttiklerini açıklamıştı.

Fitch Ratings, aralık ayı tahmininde Türkiye'de enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 8,2, 2015'te yüzde 7 ve 2016'da yüzde 5,8'e gerilemesinin öngörüldüğünü belirtmişti.

Fitch, en son geçen yılın ekim ayındaki değerlendirmesinde Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden "BBB-" olan kredi notunu ve "durağan" not görünümünü teyit ederek, Türkiye'nin "yatırım yapılabilir" notunu korumuştu.

Değerlendirme 20 Mart'ta

Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" notu ile değerlendiren iki kredi kuruluşundan biri olan Fitch Ratings resmi sitesinde yer alan 2015 takviminde, Türkiye'nin kredi notu ve görünümünün 20 Mart ve 18 Eylül tarihlerinde değerlendirilebileceğini belirtilmişti.