Parasal gevşeme baskı azalana kadar sürecek

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiku Kuroda enflasyon hedefine ulaşana kadar ve piyasalardaki baskı azalana kadar gevşek para politikasına devam edileceğini söyledi

Parasal gevşeme baskı azalana kadar sürecek

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiku Kuroda, bugün yaptığı değerlendirmede, sürdürülebilir kamu finansmanının istikrarlı ekonomik büyümenin başarılması için zaruri olduğunu belirtti.

Yüzde 2 enflasyon hedefini başarmak için para politikası adımları atmaya devam edeceklerini söyleyen Kuroda, parasal gevşemenin ekonomi üzerindeki net etkilerini hissettiklerine vurgu yaptı.

"Faiz oranları üzerindeki yukarı yönlü baskıyı frenlemeye devam edeceğiz" diyen BoJ Başkanı, bankanın tahvil alımları yıl sonunda 140 trilyon yen hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini dile getirdi.

Yüzde 2 seviyesinde istikrarlı enflasyon, aynı büyüklükte enflasyon bekleyişleri de gerektireceğini savunan Başkan,  enflasyon hedefine sadece büyüme ile ulaşmak için yüzde 6 pozitif üretim açığı gerektiğini belirtti.

"Pozitif yüzde 6 üretim açığı üretmeyi amaçlamıyoruz" yorumunu yapan Kuroda,  yüzde 2 enflasyona normal ekonomik şartlarda sahip olmak istediklerini söyledi.

Japon ekonomisi enflasyon hedefine doğru sağlıklı bir şekilde ilerlediğinin altını çizen Kuroda, gelişen ekonomik problemlerin ciddi hale gelmesini beklemediklerini, Japonya'nın iç talebi büyüm olasılıkla güçlü kalmaya devam edeceğini ve enflasyon hedefini başarmak için gerektiği sürece parasal genişlemeyi devam ettireceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir