Pahalı yemeklerde ne tavsiye ediyor?

Bernanke'nin pahalı danışma yemeklerinden yaptığı açıklamalar basına sızdı. Şimdi bu açıklamaların gerçekliği soruşturulurken piyasalar için manipülaasyon mu yapılıyor sourusunu akıllara getiriyor.

pahali yemeklerde ne tavsiye ediyor?FED eski başkanı Ben Bernanke, varlıklı yatırımcılarla gerçekleştirdiği bir dizi pahalı öğle yemekli toplantıda, normalin altında orandaki faizlerin bir süre daha devam edeceğini açıkkladı.

Bu yeni bir haber olmasa da adını açıklamak istemeyen bir kaynak ile adını açıklamak istemeyen bir katılımcı arasında geçen konuşmada, Bernanke'nin, FED fonlarının gösterge faizlerinin Bernanke dönemindeki ortalama yüzde 4'lük orana dönmeyeceğini söylediği belirtilmektedir.

Ayrıca Bernanke'nin, doğru yatırımının tahvil satmaktan ziyade bu dönemde almak olduğunu savunduğu ve 2014 yılına girildiğinde yapılan bu işlemlerin söz konusu yemekli toplantılara katılan varlıklı konuklara ifade etmesine karşın halk ile sızmasına da engeln olamadı.

Gerçekten mi?

Bu gelişmeler, ABD'deki karanlık güçlerin hareketleri olarak adlandırılan karanlık güçlerin ekonomiyi manipüle etme girişimi olarak yorumlanmak istenmektedir.

Sorulardan bir tanesi ise geçtiğimiz hafta tahvil piyasasında yaşanan hareketin Bernake’nin zengin yatırımcılara verdiği tavsiyelerinin sonucu olup olmadığı. Piyasa uzmanları yükselişin Bernanke'ye bağlı olduğu şnancına sahip değil. Geçtiğimiz hafta yaşanan hareketin özellike 2014 için kötü performans kaydeden hedge fonların kaçırdıkları şansı yakalama denesi olarak nitelendiliriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 5 = 3