Osmangazi Akbank'ı nasıl etkiler?

Global Menkul Değerler, EPDK'nın Osmangazi Santrali'ne el koymasının 375 milyon dolarlık kredi kullandıran Akbank bilançosunu nasıl etkileyebileceğini değerlendirdi.

Osmangazi Akbank'ı nasıl etkiler?

EPDK'nın Osmangazi Elektrik Santrali'ne el koymasının ardından, Akbank kullandırdığı kredide sorun yaşanmayacağını açıklarken, aracı kurumlardan da konuyla ilgili raporlar gelmeye başladı. 

Akbank, yaptığı resmi açıklamasında, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 2010 yılında özelleştirilen Osmangazi Elektrik Dağıtım ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış şirketlerinin yönetimine el koyduğu öğrenilmiştir.

Bankamızın bu işlemle ilgili Gruba özelleştirme sırasında kullandırdığı kredilerin bugüne kadar olan geri ödemesinde herhangi bir aksama söz konusu değildir. Kredinin teminat yapısı da güçlüdür.

EPDK'nın yönetime el koymasının Bankamız riskine olumsuz bir etkisi olmayacağı beklenmektedir" denildi. 

 

Konuyla ilgili bir bilgi notu kaleme alan Global  Menkul Değerler ise kullandırılan 375 milyon dolarlık kredinin banka bilançosuna olası etkisi konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: 

 

"Osmangazi Elektrik'in ödeme ile ilgili bir sorunla karşılaşması durumunda bankanın krediyi  ilk olarak yeniden yapılandırılan kredilerde muhasebeleştirmesini bekliyoruz. Buna göre genel karşılıklar %1 seviyesinden %5 seviyesine yükselecektir. Bankanın takipteki 

kredilerden güçlü tahsilat yapabilme özelliği sayesinde bu durumun 2013 yılı net karlılık üzerindeki etkisi %2-3 aralığında sınırlı olacaktır.    Kredinin takip hesaplarına intikal etmesi durumunda, diğer tüm koşullar sabit kalmak şartıyla, bankanın takipteki kredi rasyosunun %1.2 seviyesinden %2.0 seviyesine yükseleceğini öngörüyoruz. Banka hissesi için uzun vadeli endekse paralel getiri tavsiyemizi koruyoruz. Bir kaç çalkantılı seanstan sonra hisse üzerinde bir toparlanma hareketi görülebilir." 

Global, Akbank için 8.80 TL hedef fiyat ile endekse paralel getiri tavsiyesini koruyor. Bankaya yönelik potansiyel getiri beklentisi ise yüzde 22. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir