Ölü sayısı 100 bini aştı

Suriye'deki iç savaşın bilançosu giderek ağırlaşıyor. Ölü sayısı 100 bini aşarken, kurbanların 5 binden fazlasının çocuk olduğu kaydediliyor.

Ölü sayısı 100 bini aştı

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü'nün verdiği bilgilere göre ülkedeki iç savaşta hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini aştı. Örgüt, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı 2011 martında başlayan ayaklanmada hayatını kaybeden yaklaşık 100 bin 200 kişinin en az 36 bin 600'ünün sivil, yaklaşık 18 bininin isyancı, 25 bin 400'ünün asker ve en az 17 bin 300'ünün hükümet yanlısı milisler olduğunu açıkladı.

Hayatını kaybeden sivillerin yaklaşık 3 bin 300'ünü kadınların, en az 5 bin 100'ünü ise çocukların oluşturduğunu belirtiliyor. Muhaiflere yakınlığıyla bilinen örgütün söz konusu bilgilere Suriyeli doktor ve aktivistler aracılığıyla ulaştığı ifade ediliyor.

Uzlaşma sağlanamadı

Rus ve ABD'li yetkililerin, Suriye krizinin çözümüne yönelik Cenevre'de yapılması planlanan uluslararası konferansın tarihinin belirlenmesi amacıyla dün gerçekleştirdikleri zirvede bir uzlaşma sağlanamadı. Zirvenin ardından Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov, "Örneğin İran'ın katılıp katılmaması konusunda bir fikir ayrılığı yaşandığını" açıkladı. Gelişmeler ışığında söz konusu konferansın en erkan ağustos veya eylül ayında yapılabileceği tahmin ediliyor.

BM'nin verdiği bilgilere göre, ABD dışişleri bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov önümüzdeki hafta biraraya gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir