Olimpiyatlarda ''Gezi'' riski

Türkiye'de yaşanan kargaşanın İstanbul'u 2020 Olimpiyat adaylığı için riskli bir opsiyon haline getirdiği belirtiliyor.

Olimpiyatlarda ''Gezi'' riski

Taksim Gezi Parkı'nda başlayarak Türkiye'nin dört bir yanına yayılan ve polislerin müdahalesi sonucu sert çatışmalara sahne olan eylemlerin, İstanbul'un 2020 Olimpiyat adaylığını tehlikeye atacağına dikkat çekiliyor.

Uzmanlar, özellikle konumu nedeniyle önceden avantaj olarak görülen İstanbul'da kargaşa nedeniyle öngörülebilirliğin azaldığını söylüyorlar.

 

Bloomberg'in haberine göre, Şikago merkezli Sportscorp Ltd. Sportscorp Ltd. Başkanı Marc Ganis, Türkiye'de Mayıs ayı sonunda başlayan karmaşanın,  İstanbul’un rakipleri Tokyo ve Madrid'in seçilmesi yönünde şansını artırdığını belirtti. 

 

Uluslararası Olimpiyatlar Komitesi'nin endişeli olması gerektiğine dikkat çeken Ganis, jeopolitik konumu göz önünde bulundurulduğunda İstanbul'u öne çıkaran çok değer olduğunu fakat aynı zamanda İstanbul'un henüz hazır olmadığını söyledi.

 

Kanada Western Ontario Üniversitesi Olimpik Çalışmaları Merkezi Direktörü Janice Forsyth, Komite'nin bir ülkenin ev sahipliği konusunda değişiklik yapamayacağını fakat hükümetlere baskı uygulayabileceklerini belirtti. Forsyth, ''Eğer Olimiyatlara ev sahipliği yapıyorsanız, ülkenizi tüm dünyaya açmak durumundasınız'' diye konuştu.

 

İngiliz Coventry Üniversitesi Spor İşletmeciliği Bölümü Prof. Simon Chadwick, gösterilerin Komite'nin oylamasını etkileyebileceğini dile getirdi.

 

Chadwick, İstanbul'un konumu nedeniyle güçlü bir aday olabileceğini fakat şimdi istikrarsız göründüğünü ve ileride ne olacağının öngörülemediğini, aniden riskli bir opsiyona dönüştüğünü söyledi.

 

İstanbul'un rakipleri Madrid ve Tokyo’daki gösteriler şehirlerin 2020 adaylığı ile ilgili bir soru işareti yaratmezken, İstanbul 2020 adaylık komitesi, bir basın bildirisi yayınlayarak olimpiyat adaylığını pekiştirmek ve kararlılığın altını çizmek zorunda kalmış, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise olayların İstanbul’un adaylığını olumsuz etkilemesinden duyduğu korkuyu dile getirmişti.

 

Geçtiğimz hafta açıklamalarda bulunan Spor Bakanı Suat Kılıç, 'Gezi olayları'nın Türkiye'ye zarar vermeyeceği gibi Türkiye'nin 2020 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar adaylığı sürecine de zarar vermeyeceğini ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir