''Ölçülü adım yeterli olmayabilir''

JP Morgan, TCMB'nin atacağı adımın çok fazla ölçülü olması durumunda atılan adımın piyasaları yatıştırmak için yeterli olmayabileceğini belirtti.

''Ölçülü adım yeterli olmayabilir''

TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın bugün yaptığı yazılı açıklamayı değerlendiren JP Morgan, Başçı'nın bugünkü açıklaması ile 23 Temmuz  toplantısında faiz artırımlarının sinyalini verdiğini savundu. 

Başçı'nın açıklaması sonrasında TCMB PPK'nın 23 Temmuz toplantısında faiz oranlarını artıracağını neredeyse kesin olduğunu belirten JP Morgan, yapılan açıklamanın ana nedeninin PPK öncesinde piyasaoynaklığını önlemeyi amaçladığını düşündüklerini vurguladı. JP Morgan, oynaklığın devam etmesi halinde TCMB'nin olağanüstü bir toplanı ile faiz artırmaya zorlanabileceğini belirtti. 

Şimdi ortaya çıkan sorunun hangi faizlerin artırılacağı ve ne kadar artırılacağı olduğunu ifade eden JP Morgan, "TCMB muhtemelen sadece faiz koridorunun üst bandını artırmayı ve politika faizini değiştirmemeyi düşünüyor. Diğer önemli sözcük 'ölçülü'. Bu ifade TCMB'nin gelecek hafta gecelik borçlanma faizini 50-100 baz puan artırmak anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

JP Morgan, TCMB'nin piyasaları yatıştırmak için adım atmaya hazır olduğunu açıklamasının, TCMB'nin her türlü faiz artırımınakarşı olduğu spekülasyonlarını büyük olasılıkla durduracağını belirtirken, bu açıklamanın büyük olasılıkla TCMB'nin kredibilitesini de belirli bir oranda artıracağını vurguladı. Bununla birlikte JP Morgan, TCMB'nin
atacağı adımların 'ölçülü' ile tanımlanacak adımlar olması halinde, bunun piyasaları yatıştırmak için yeterli olmaması potansiyeli olabileceğini ve TCMB faiz koridorunun üst bandında daha büyük artırım ve politika faizinde ölçülü bir artırım gibi daha fazla adım atması olasılığı ile karşı karşıya kalabileceğini belirtti.
     

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir