POLİS BULAMADIM dedi, MİT BULDU.. "Ofisteki Böceğe" Casusluk soruşturması

Başbakan Erdoğan'ın ofisinde bulunan dinleme cihazıyla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu Raporu tamamlandı. Rapor, "Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk" şüphesiyle örgüt suçlarına bakan savcılığa gönderildi. Raporda, böcekle ilişkili bazı isimler de yer aldı.

ofisteki 'bocek'e 'casusluk' sorusturmasi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan 'böcek' denilen dinleme cihazlarıyla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu tamamlanarak savcılığa sunuldu. Dosya, 'casusluk' iddiasıyla TMK 10.madde ile görevli Başsavcıvekilliği'ne gönderildi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun 3 klasörden oluşan raporunda, çalışma ofisinde ilk aramayı yapan polisin "elindeki gelişmiş teknik imkanlara rağmen böceği bulamaması" kuşkulu bulundu.

DEVLET SIRLARINA KARŞI CASUSLUK

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun 3 klasörden oluşan "böcek raporu" Ankara Memur Suçları Soruşturma Bürosu'na ulaştı. Memur Suçları Bürosu, rapor üzerinde yaptığı inceleme sonrasında "casusluk" iddiasını güçlü bir olasılık olarak değerlendirerek görevsizlik kararı verdi ve dosyayı TMK 10. Madde ile görevli Başsavcıvekilliği'ne gönderdi.

Raporla birlikte 5 klasörden oluşan dosya Başsavcıvekili Murat Esen'e teslim edildi. Esen, "Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk" iddialarını araştırmak üzere TMK 10.madde ile görevli savcılar Hüseyin Şahin, Sadık Bayındır ve Durak Çetin'i görevlendirdi.

BÖCEĞİ KOYAN İSİM BELİRLENDİ

Edinilen bilgiye göre Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun gönderdiği raporda gelen ihbar üzerine çalışma ofisinde ilk olarak polisin ardından da MİT'in arama yaptığı hatırlatıldı. Raporda, "Polisin elindeki gelişmiş teknik imkan ve donanıma rağmen böceği bulamaması kuşku yaratmıştır" denildi. Bu nedenle de aramayı yapan korumalar ve polislerin tekrar dinlenmesi istendi. Teftiş Kurulu raporunda dinleme cihazını koyduğu belirtilen kişiye de yer verildi.

TÜM PERSONELİN İFADESİ ALINDI

Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişleri, böceklerin Erdoğan'ın ameliyat geçirdiği 2011 Kasım ayında konulduğu yönündeki bilgilerini rapora ekledi. Çalışmalar doğrultusunda 2011 yılı boyunca Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığında görev yapan polis ve MİT personelinin ifadelerini alındı.

AKTARILDIĞI YER BULUNAMADI

Başbakanın çalışma ofisindeki prizde yaklaşık 1 ay aktif olduğu belirlenen böceğin sesleri nereye aktardığı ve nerede kaydedildiğinin ise tespit edilemediği belirtildi.

HAYIRLI OLSUN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını konutunun bulunduğu Subayevleri Mahallesindeki Aksa Camisi'nde kıldı. Erdoğan, namaz çıkışında cemaatle ve kendisine tezahürat eden mahallelilerle selamlaştı. Gazetecilerin, 'böcek'lerle ilgili soruşturma dosyası ile Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunun, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli başsavcıvekilliğine gönderilmesine ilişkin değerlendirme istemesi üzerine de Erdoğan, "Öyle mi? Hadi hayırlı olsun" dedi. Başbakan Erdoğan daha sonra AK Parti Genel Merkezi'ne geçerek Seçim İşleri Üst Kurul Toplantısı'na başkanlık etti.

BÖCEK İHBAR SONUCU BULUNDU

Böcek soruşturması "Başbakan'ın odasına uluslararası güçler tarafından dinleme cihazı konulduğu" ihbarı üzerine başladı. İhbar üzerine ofiste polis tarafından yapılan incelemede herhangi bir bulguya ulaşılamadı. Devreye MİT Elektronik ve Teknik İstihbarat (ETİ) Başkanlığı girdi. Yapılan incelemede prizde böcek bulundu. Böcek Ankara Emniyeti Bilişim Şubesi ve ASELSAN'da incelendi. Konuyla ilgili hazırlanan ön inceleme raporunda böceğin "özel yapım" olduğu belirtildi. Geride iz bırakılmaması için böylesi bir yolun izlendiği kaydedildi. Bu durum da casusluk iddialarını güçlendirdi.

Kaynak: STAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir