Obama'ya 6 hafta havucu

ABD'de bütçe konusunda yaşanan inatlaşma devam ediyor.

Obama'ya 6 hafta havucu

Cumhuriyetçiler sağlık sigortası yasasında kesintiler yapılması karşılığında hem borç tavanını yükseltme süresini 6 hafta uzatıp hem de kepenk indiren kamuya iş başı yaptırmayı önerdi. Obama öneriyi beğenmedi.

ABD'nin bütçe ve borç tavanını yükseltmeye yönelik görüşmeler devam ediyor. Dün Beyaz Saray'da bir araya gelen Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler sorunun çözümüne yönelik bir anlaşmaya varamadılar.

Gelen bilgilere göre Cumhuriyetçi kanat Demokratlara yeni bir teklif getirerek borç tavanını yükseltmenin yanı sıra kepenk indiren kamuyu da yeniden iş başı yaptırmayı önerdi. Ancak Cumhuriyetçiler bu önerilerini Başkan Barack Obama'nın ısrarla savunduğu sağlık sigortası yasasında bazı kesintilere gidilmesi şartına bağlaması anlaşmayı zora soktu.

Toplantıyı izleyen bazı yetkililerin borç tavanına yönelik son gün olarak gösterilen 17 Ekim tarihinin de yeni bir oylamayla 6 hafta daha ileriye atılması gibi seçeneğinde gündeme geldiğini söyledi.

Ancak 2 saat süren görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından Başkan Obama ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner görüşmeleri devam ettirmeye yönelik arzularını dile getirerek toplantıyı sona erdirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 4 =