Obama'dan Rusya'ya Snowden tepkisi

Rusya'nın CIA eski çalışanı Edward Snowden'e 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı vermesi Moskova-Washington hattında soğuk rüzgarların esmesine neden oldu.

Obama'dan Rusya'ya Snowden tepkisi

Kommersant gazetesi 5-6 Eylül tarihlerinde St. Petersburg'da gerçekleşecek G20 zirvesine katılmak üzere Rusya'ya gelecek ABD Başkanı Barack Obama'nın Moskova programını iptal ettiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le G20 öncesi bir araya gelmesi beklenen Obama'nın iki ülke arasında füze kalkanı, Suriye krizi ve diğer uluslar arası sorunları ele alması bekleniyordu. Putin'in basın danışmanı Dmitri Peskov ise kendilerine Moskova programının iptal edildiği yönünde resmi bir başvuru olmadığını açıkladı.

Kommersant'a konuşan Beyaz Saray'a yakın bir kaynak, Washignton'ın ‘Snowden sorunu çözülmezse, Obama'nın Moskova'da Putin'le bir araya gelmesinin imkansız olduğu' uyarısında bulunduğunu hatırlattı. Kaynağa göre, Obama Moskova ziyaretini iptal ederek, sadece St. Petersburg'da G20 zirvesine katılacak. Kommersant, Rusya-ABD zirvesinin iptalinin Obama yönetimi tarafından henüz resmi olarak açıklanmadığını da hatırlattı.

Gazeteye göre, zirveye hazırlık için Washington'da 9 Ağustos'ta bir araya gelmesi beklenen dışişleri ve savunma bakanları toplantısı da iptal edilebilir.

Moskova zirvesinin iptali ile ilgili açıklamada bulunan Peskov, “Biz Obama'nın Rusya ziyaret programında değişiklik konusunda bilgimiz yok. Herhangi bir not almadık.” dedi.

Snowden'e siyasi sığınma verilmesinin ardından Amerikalı yetkililer, Obama'dan Putin'le görüşmesini iptal etmesi çağrısında bulundu. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Obama'nın gelişmeleri değerlendirdiğini ifade ederken, NBC televizyonu Obama-Putin zirvesinin iptal edildiğini duyurdu.

Şeremetyova Havalimanı'nda transit bölgede sıkışıp kalan CIA eski çalışanına Moskova'nın geçici siyasi sığınma hakkı vermesine en çok Cumhuriyetçi senatör John McCain tepki gösterdi. McCain'e göre Snowden kararı ile Rusya, tüm Amerikalıların yüzüne tokat vurdu. Demokrat Senatör Chuck Schumer de CBS televizyonuna yaptığı açıklamada Putin'i okul zorbalarına benzetti ve Rusya-ABD ilişkilerinin Soğuk Savaş sonrasının en kirli döneminde olduğunu iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir