Obama’dan FED’e alternatif aday

ABD Başkanı Obama FED Başkanlığı için Summers ve Yellen'a alternatif bir isimi gündeme taşıdı.

Obama’dan FED’e alternatif aday

Ocak ayı itibariyle koltuğu devredecek olan FED Başkanı Bernanke’nin yerine kimin geleceği hala muamma.

Özellikle Beyaz Saray ekonomi danışmanlarından Larry Summer ve FED Başkan yardımcısı Janet Yellen arasında geçen rekabete yeni bir isim eklendi.

Özellikler Demokratların Summers’a karşı duruşu buna karşılık, Beyaz Saray ziyaretlerinde Yellen’ın önüne geçen Summer’ın ismi bir dönem çıkar gibi oldu. Piyasalar cephesinde Yellen adı yankılanırken Obama yarışı bir isim daha soktu. 

Dün Beyaz Saray’da Demokratlar ile yapılan toplantıda Summers’a karşı duruş perçinlenirken, Obama  hazine eski bakanı Summers’a yöneltilen eleştrilerin adil bulmadığını dile getirdi.

Beyaz Saray'da yapılan toplantıda Obama’nın gündeminde Summers ve Yellen’ın dışından Donald Konh’ olduğunu açıkladı. FT’de yer alan haberde Obama’nın üçüncü bir isim olarak eski FED Başkan yardımcısı Don Kohn’un olası adaylar arasında gördüğü belirtildi.

Kohn1987-2010 yılları arasında FOMC kurulundan yer alırken görev süresinin son 4 yılını başkan yardımcılığı görevinde geçirdi.

OBAMA'NIN ELİNDE FED BAŞKANLIĞI İÇİN UZUN BİR ADAY LİSTESİ VAR

Senato'daki demokratların önde gelen isimlerinden Reid, Başkan Barack Obama'nın Senato'daki demokratlarla yaptığı toplantıda gelecek yıl FED Başkanlığı'na getirilecek isim için elinde uzun bir aday listesi olduğunu söylediğini bildirdi. 
    
Reid yaptığı açıklamada, "Obama'nın elinde uzun bir liste var. Başkan Obama tüm isimleri artıları ve eksileri ile değerlendiriyor veülke için doğru kararı vereceğine inanıyor. Bende buna inanıyorum" diye konuştu. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir