Obama Merkel'e güvence verdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, ABD Başkanı Barack Obama ile ABD ile AB arasındaki casusluk krizini de ele aldıkları bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi

Obama Merkel'e güvence verdi

OBAMA DİNLEME SKANDALI SONRASI MERKEL'E GÜVENCE VERDİ

 Obama, Merkel'e, ABD'nin, Avrupalı müttefikleri ve ortaklarının kaygılarını ciddiye aldığı yönünde güvence verdi. 
   
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre  Obama ve Merkel, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından yürütüldüğü iddia edilen izleme faaliyetlerine dair son haberleri konuştu. Obama'nın Merkel'e, ABD'nin Avrupalı müttefikleri ve ortaklarının kaygılarını ciddiye aldığı yönünde güvence verdiği kaydedildi. Beyaz Saray açıklamasında, iki liderin terörle ve ABD'nin Almanya ve müttefiklerinin güvenliğine yönelik diğer tehditlerle mücadelede ülkelerindeki istihbarat servisleri arasında devam eden yakın işbirliğinin önemini tekrar teyit ettikleri belirtildi. Obama ve Merkel, bu konuları daha detaylı ele almak üzere gelecek günlerde ABD ve Alman güvenlik yetkilileri arasında üst düzey bir toplantı düzenlemeyi kararlaştırdı. İki lider ayrıca, ABD Adalet Bakanı Eric Holder'in teklif ettiği üzere, en erken 8 Temmuz'da istihbaratın toplanması ve idaresinin yanı sıra gizlilik ve verilerin korunmasıyla ilgili sorularda ABD-AB/AB Üye Ülkeler diyaloğunun başlatılmasını dört gözle beklediklerini dile getirdi. 
   
Obama ve Merkel'in, ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı müzakerelerinin başlatılmasına güçlü desteklerini yenilediği de ifade edildi.

SPD VE FDP MERKEL'İN TEPKİSİNİ ZAYIF BULUYOR

Hükümet Ortağı Hür Demokrat Parti (FDP), Merkel'in dinleme skandalına tepkisini zayıf buldu. FDP Genel Başkan Yardımcısı Christian Lindner, ABD ile yapılan otomatik bilgi değişiminin durdurulmasını talep etti. Lindner, "Bilgi değişimi ancak vatandaşın özgürlüklerine karşı anlayış olduğu zaman yapılabilir." dedi. 
   
Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ise hükümetten hukuki adımlar atmasını istedi. Federal Savcılığı harekete geçmeye çağıran Gabriel, ABD'nin yaptığının anayasa tarafından koruma altına alınan temel hakların ihlali olduğunu savundu.

SNOWDEN'E ALMANYA'DAN SIĞINMA HAKKI YOK

Almanya, eski CIA ajanı Edward Snowden'e sığınma başvurusunu reddetti. Yasaların gerektirdiği şartları taşımadığı için Snowden'in başvurusunun kabul edilmediği belirtildi. Hükümetin kararına tepki gösteren başta Korsanlar Partisi olmak üzere bazı kuruluşlar dün tarihi Brandenburg Kapısı önünde "Snowden'e sığınma hakkı verilmesi" için destek yürüyüşü gerçekleştirdi. SPD Genel Başkanı Gabriel, Almanya'nın Snowden'i sorgulayarak "Tanık Koruma Programı'na" alabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir