Obama, balon riskine odaklandı

ABD Başkanı Obama'nın konuşmalarında yapay balonlara atıfta bulunması bu konunun ABD'de giderek artan büyük bir endişe olduğunu gösteriyor.

Obama, balon riskine odaklandı

ABD Başkanı Obama, bu ay yaptığı beş konuşmasından dördünde yapay balonlara dikkat çekti.

 Obama, ABD ekonomisi yüzde 1,7 hızla büyürken, istihdam ile fabrika siparişlerinin resesyon öncesi yüksek dönemlerin altında seyretmesi olarak nitelendirildiği yapay balonların önlenmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Piyasa uzmanlarına göre, Obama temkinli söylemleriyle finansal krizin getirdiği risklere dikkat çekmeye çalışıyor.
 
İngiltere Merkez Bankası eski kurul üyelerinden Adam Posen, bu konunun, yönetim ile FED'de giderek büyüyen bir endişe olduğunu söyledi.
 
Ekonomistler büyümedeki eşitsizlik ile ilgili daha endişeli hale geliyorlar. Düşen borçlanma maliyetleri sayesinde ABD şirketleri bu yıl 241 milyar dolarlık tahvil ihracında bulundular. Bu tutar, 2007 yılına kıyasla iki katından fazlaya tekabül ediyor. ABD hisseleri rekor seviyelere yükselirken, S&P 500 endeksi bu yıl neredeyse yüzde 16 oranında değer kazandı.
 
Obama'nın son konuşmalarında balon riskine atıfta bulunması dikkat çekti. Obama, 24 Temmuz tarihindeki açıklamasında, refahtaki yükselişin ekonomiyi tehdit eden balonları şişirebileceğini belirtti. Başkan, 30 Temmuz'daki açıklamasında zengin-fakir açığı arasındaki daralmanın önceliği olduğunu söyledi. 6 Ağustos tarihindeki açıklamasında ise Obama, emlak piyasasındaki geri sıçramaya atıfta bulundu.
 
Beyaz Saray ile FED olası bir balonu önlemeye çalışıyor. Bernanke, 18 Temmuz tarihindeki konuşmasında FED yetkililerinin kredi standartlarındaki kötüleşme işaretlerini izlediklerini ifade etti.
 
S&P/Case-Shiller endeksine göre bir yıl öncesine kıyasla konut fiyatları yüzde 12 üzerinde yükseldi. FED üyelerinden Jerome Powell, son yaşanan gelişmelerin fiyatlardaki yükselişte rol oynadığını belirtti.
 
ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinden Sarah Bloom Raskin, varlık balonlarını önlemek için finansal sistemi daha dayanıklı hale getirecek yeni bir regülasyona ihtiyaç olduğunu savundu.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir