Nobel ödüllü ekonomist: ''Bardağın yarısı dolu yarısı boş''

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman ekonomiyi “bardağın yarısı dolu yarısı boş” olarak değerlendirdi.

krugman: ''bardagin yarisi dolu yarisi bos''Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman 2007-2009 ekonomik krizinden sonra beri ekonominin pek iç açıcı olmadığını düşünüyordu. Fakat bu görüşleri biraz da olsa değişti.

CNN’den Fareed Zakaria’ya konuşan Krugman “Sonunda işler biraz daha iyi gitmeye başladı. Artık gerçek bir iyileşme var gibi gözüküyor” dedi. “Fakat bu ekonomide yaşanan bir patlama değil ve bu durum yıllar süren kötü performanstan sonra geldi” diyen Krugman ekomiyi kısaca “bardağın yarısı dolu yarısı boş” olarak değerlendirdi.

ABD ekonomisi ilk çeyrekte %2,9 küçülmüştü fakat ekonomistler GSYH’nın geçen yıla göre %3 kadar büyüyeceğini tahmin ediyor. Krugman Fed’in rahatlatma programını desteklediğini söyledi ve “faiz oranlarının düşük olmamasının bir nedeni yok” dedi.

Ayrıca “Şirketlerin yatırım yapacak yer bulamadığı ve insanların ev almaya daha hazır olmadığı bu ortama ucuz fiyatlar hâkim olmalı. Ne mutlu ki Fed işini yapıyor” diye de ekledi.

Birçok ekonomist Fed’in bir sonraki senenin ikinci yarısına kadar faiz oranlarını arttırmayacağını tahmin ediyor fakat Efficient Market Advisors CEO’su Herb Morgan Fed’in daha erken hareket etmek zorunda kalacağını düşünüyor.

Morgan Forbes dergisindeki yazısında düşük faiz oranlı ortamın piyasalarda balon oluşumuna neden olacağını yazmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir