Myammar'da müslümanlara utanç verici yasaklama!

Alınan karara göre Müslümanların ikiden fazla çocuk sahibi olmaları yasaklandı.

Myammar'da müslümanlara utanç verici yasaklama!

Myanmar yönetimi insanlık dışı bir uygulamaya imza attı. Uzun süredir Budistlerin saldırılarına maruz kalan Arakanlı Müslümanlara bu sefer de çocuk sınırlaması getirildi. Alınan karara göre Müslümanların ikiden fazla çocuk sahibi olmaları yasaklandı.

Myanmarlı yetkililer, Bangladeş sınırında bulunan ve Müslüman toplumunun yoğun olarak yaşadığı iki kentte Arakan Müslümanlarına iki çocuk sınırlaması getirdi.

GEREKÇE DOĞUM ORANI

Yeni getirilen kuralla çok eşlilik de yasaklandı. Myanmarlı bir görevli Müslümanların nüfus artış hızının Budistlerin 10 katı olduğunu, bunun da iki toplum arasında yaşanan gerilimin en büyük sebebi olduğunu savundu.

Görevliler bu kısıtlamanın nasıl hayata geçirileceğine dair henüz bir açıklama yapmadı. Ancak iki çocuk sınırlamasının zorunlu olacağı belirtildi.

Kısıtlamanın şimdilik iki kentte uygulanacağı Arakan Eyaleti'nin diğer bölgelerinde geçerli olmayacağı ifade edildi.

125 BİN MÜSLÜMAN YAŞADIKLARI YERİ TERK ETMEK ZORUNDA

Geçen yıldan bu yana Müslümanlara vahşice saldırılar düzenleyen Myanmarlı Budistler yüzlerce Arakanlı Müslümanı öldürdü. Yaklaşık 125 bin Müslüman da yaşadığı bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

50 yıla yakın bir süredir askeri rejim tarafından yönetilen Myanmar'da demokrasiye geçme çalışmaları yapılıyor. Ancak hükümet ülkedeki Müslümanlara karşı işlenen suçlar karşısında yeterince önlem almamakla suçlanıyor.

Nüfusunun çoğunluğu Budist olan Myanmar'da devlet, nüfusun yüzde 4'ünü oluşturan Arakan Müslümanlarını, kabul gören 135 etnik grup arasına dahil etmiyor.

Hükümet Arakan Müslümanlarının Bagladeş'ten gelen göçmenler olduğunu iddia ediyor. Bangladeş ise Müslümanların 100 yıllardır Myanmar'da yaşadığını ifade ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *