Mursi diyaloga El-Baradey ise Mursi’yi istifaya çağırıyor

Mursi, Mısır halkının isteklerini ve devrimin hedeflerini gerçekleştiren dengeli bir diyalog için çabaladığını vurguladı.

Mursi diyaloga El-Baradey ise Mursi’yi istifaya çağırıyorMedyataraf-Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ülkede artan gerilimi azaltmak için muhalefeti yeniden diyaloga çağırdı. Bu arada Muhalefet Anayasa Partisi Başkanı Mursi’ye karşı yapılan gösteriden sonra Mursi’nin istifasını istedi.
Mursi tekrar diyalog çağrısını reddeden muhalefeti hedef alarak: ‘’Benim elim herkese uzanmıştır, bu diyalog herkese açıktır. Mısır halkının ve gençlerinin isteklerini ve bu devrimin hedeflerini gerçekleştirecek iyi bir diyalog için çok uğraşıyorum’’ dedi.

Ahbar El-yewm gazetesinde cumartesi günü yapılan bir röportajda muhalefetle iletişim kurmak için girişimlere devam ettiğini, yönetim farklılıklarında müttefik açık bir yol etrafında herkesin toplanması için parlamento seçimlerini hızlandırabileceğini söyledi.

Komplo olduğu hakkındaki konuşmasında insanlar bilgilerin gün yüzüne çıkarılmasını bekledileri sorusuna cevap olarak Mursi: ‘’Mısır’ın bölgede etkili ve büyük bir devlet olduğunu kimse inkar edemez ve hedef olmasının kaçınılmaz olduğunu” söyledi. Mursi: ”Bu ülkenin gelişmesi için uğraşıyorum ve söylediğim direnç ve zorlukların büyüklüğü karşısında basın yoluyla vatandaş motive olabilir.“ açıklamasında bulundu.

Mursi, geçen yıl 30 haziranda muhalefetin planladığı gösteriler için şöyle yorum yaptı. "Mısır evlatları bu sizin hakkınızdır. Fakat Mısır’ın menfaatlerini, yurt ve vatandaş güvenliğini korumak zorundasınız. Şiddete başvurmayın, bizi bölmek isteyenleri, şiddet ve yolsuzluk sözleşmeleri yapanları, seçimlerde dolandırıcılık yapanları, özgürlüğü kısıtlayanları, malları çalanları engelleyelim" dedi ve "Vatan kuvvetinden Mısır’ın geleceğini ya da barışını istemeyen bu şeytanca planlara göğüs germelerini" istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir