Müezzinoğlu'ndan 'tam gün' açıklaması

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Benim kanaatim, ekim ayının ilk on gününde kanun taslağımız Meclis'e gelecek" dedi.

Müezzinoğlu'ndan 'tam gün' açıklamasıSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu , Yozgat Belediyesine ait Şahin Tepesi Sosyal Tesisleri'ndeki yemeğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine tam gün düzenlemesine ilişkin gelinen süreci değerlendiren Müezzinoğlu, tam gün düzenlemesi için Meclis'in açılmasını beklediklerini belirterek, "İnşallah Meclis açılır açılmaz olacaktır. Benim kanaatim, ekim ayının ilk on gününde kanun taslağımız Meclis'e gelecek. Tam güne ilişkin düzenlemenin son şeklini koymuş olacağız" dedi.

Bu konuda daha çok üniversitelerdeki öğretim üyelerinin sıkıntılarının bulunduğunu ifade eden Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Biz, üniversite hocalarımızın, normal fakültelerinde hastanelerindeki mesaileri bittikten sonra ilave mesai çalışmak isteyenler, yine hastanelerimizde, yani fakültelerindeki hastanelerinde sağlık hizmeti sunmalarının önünü açıyoruz.

Burada, hasta kabulü yapabilecekler, hastalarını tedavi edebilecekler, mesaiden sonra akşamları olabilir, cumartesi ya da pazar günleri olabilir. Yani, 24 saatin 24'ünde de kendi üniversitesinde, kendi fakültesinde sağlık hizmeti sunumu yapabilir. Mesaiden sonraki mesaisinde ilave hastadan SUT fiyatlarına ölçekli bir şekilde ilave ücret alabilecek. İlave ücreti de fakülte ile paylaşarak, bir ilave maddi kazanım sağlamış olacak. Hem birikimlerini üniversitesindeki eğitimine, hasta hizmetlerine ve mesai sonraki hizmetlerine de sunmuş olacak."

Müezzinoğlu, üniversite dışında özeli ve muayenehaneyi tercih eden hocalara da eğitim, üretim ve tecrübe anlamında ihtiyaç varsa üniversite yönetimlerine, bu hocalarla sözleşmeli şekilde istifade etmelerinin yolunu açacaklarını vurgulayarak, "Üniversite de kalıp da  dışarıdaki vakıf üniversitelerimizin ve özel üniversitelerin, kurumların ihtiyacı olduğunda da üniversite hocalarımıza, yine üniversite izin vererek, sözleşme yaparak o hocalarımızın farklı kurumlarda hizmet vermelerinin önünü açmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir