Moody'sden İngiltere'nin ülke notu ve durağan görünümü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İngiltere'nin "Aa1" olan ülke notunu ve durağan olan not görünümünü teyit etti.

moody's ingiltere'nin ulke notunu ve duragan gorunumunu teyit ettiMoody's resmi sitesinden yaptığı açıklamada İngiltere'nin "Aa1" olan ülke notu ve "durağan" olan not görünümünün teyit edildiğin belirterek, "Moody's'in kararı Birleşik Krallığın bağımsızlık referandumun sonunda 307 yıllık birlikteliği devam ettirme kararı alarak ülkenin mevcut kurumsal ve mali yapısının korunması kararının ardından verilmiştir" ifadesini kullandı.

İngiltere'nin önümüzdeki dönemde İskoçya'ya bazı yeni yetkiler verilmesinin beklendiğini, mali konularda da bazı yetki aktarımlarının olabileceğini belirten Moody's, "Bu yetki aktarımlarının İngiltere'nin kurumları ve finansal gücü üstünde somut bir etki oluşturmasını öngörmüyoruz" dedi. Moody's açıklamasında İngiltere'nin ekonomik gücünün "çok yüksek" olarak tanımlayarak, mevcut yapının özellikle hizmet sektöründe çeşitlendirilmiş ve rekabeti yüksek bir ekonomiyi yansıttığını belirtti.

İngiltere'nin "esnek istihdam piyasasından" yararlandığını belirten Moody's, "Ekonomik büyüme küresel krizden çıkarken tahmin edilenden daha yavaştı. Fakat son zamanlarda İngiltere yeniden yüzde 2,0-2,5 seviyelerindeki tarihsel büyüme performansına geri döndü. İngiliz ekonomisinin yapısal gücü, büyüme trendinin bu tarihsel performansla uyumlu şekilde devam edeceğini gösteriyor" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir