Moody's Fransa'nın kredi notunu teyit etti

Moody's Investors Service, Fransa’nın Aa1 olan kredi notunu ve negatif olan görünümünü teyit etti.

moody's fransa'nin kredi notunu teyit ettiFransa'nın Aa1 notunun teyit edilmesi kararının kuruluşun negatif kredi baskılarına rağmen Fransa’nın hala önemli miktarda kredi gücü bulunduğu görüşünü yansıttığı belirtildi.

Bu kararda ekonominin büyüklüğü ve zenginliği yanında ekonomi ve mali güçteki sürekli, kademeli erozyona rağmen Fransa’nın borç yükünün katlanılabilir düzeyde olması gibi faktörlerin etkili olduğu kaydedildi.

Yeni hükümetin yapısal reformların hızını arttırmayı ve ekonomi politikası için daha tutarlı bir yaklaşımla bütçe tasarrufu planlarını devam ettirmeyi taahhüt etmesinin de dikkate alındığı bildirildi.

Negatif görünümün korunmasın derecelendirme kuruluşunun hükümetin önerdiği yapısal reform girişimlerinin yürütülmesiyle ilişkili riskler konusundaki görüşünü yansıttığı söylendi. Moody’s analistlerine göre yapısal reform girişimleri nedeniyle çıkabilecek siyasi ihtilaflar ile Fransa’nın daha önceki taahhütlerini uygulanmasındaki kötü sicili negatif görünümün korunmasını gerektirdi.

Moody's' Société de Financement de l'Economie Française (SFEF) ve Société de Prise de Participation de l'État (SPPE) kuruluşlarının da Aa1 olan kredi notlarını ve negatif görünümlerini teyit etme kararı aldı. İki kuruluşun notu ülke derecelendirmesine istinaden Aa1 olarak teyit edildi. Moody’s ayrıca SPPE’nin Prime-1 notunu Euro cinsinden kıymetli kağıt programı da dahil olmak üzere teyit etti. İki kuruluş tarafından ihraç edilen borçlanma araçları şartsız olarak ve geri dönülmez şekilde Fransız hükümetinin teminatına altında bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *