Mısır'da iki Türk turiste gözaltı

Mısır'da, TRT Muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi 15 gün uzatıldı. Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği savcılığa itirazda bulundu. Luksor kentinde de iki Türk turist gözaltına alındı.

Mısır'da iki Türk turiste gözaltı

Mısır'da başkent Kahire'de 3 gün önce El Feth Camisi'nde mahsur kalan darbe karşıtı protestocuları haber yapmak üzere camiye giden ve camiye yapılan operasyonda tutuklanan TRT Muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi Mısır Cumhuriyet Savcılığı tarafından uzatıldı.

Adli kaynaklar gözaltı süresinin 15 gün uzatıldığını bildirirken, Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği, elçilik avukatı aracılığı ile savcılığa itiraz ederek, Metin Turan'ın gazeteci olduğunu ve camide görevi sebebi ile bulunduğuna dair belgeleri itiraz dilekçesine ekledi.

Üst savcılık, Türk Büyükelçiliği'nin itirazını inceledikten sonra bugün öğleden sonra Turan'ın durumu hakkında karar verecek.

İKİ TÜRK TURİSTE GÖZALTI

Öte yandan Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde iki Türk turistin görüntülenmesi yasak tarihi mekanlarda çekim yaptıkları esnada gözaltına alındığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, jeoloji alanında araştırmacı olduklarını ifade eden Ali Han (52) ve Ahmet Keris (42) isimli iki Türk vatandaşı, görüntülenmesi yasak tarihi mekanlarda çekim yaptıkları sırada gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Han ve Keris'in üzerinde bölgenin yüzölçümünü gösteren harita bulunduğu ifade edildi.

Han ve Keris'in emniyet yetklilerine jeoloji alanında araştırmacı olduklarını belirttikleri ve yeryüzü katmanları üzerine çalıştıkarını ifade ettikleri kaydedildi.

Mısır makamlarından konuya ilişkin açıklama yapılmadı. Mısır'ın Luksor kenti, dünyadaki en önemli tarihi kentler arasında yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *