Mısır'da çatışmalar sürüyor: 17 Ölü

Sina'da 6 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, Mısır ordusuna ait helikopterler El-Ariş Havaalanı'na yakın bölgeleri bombaladı.

Mısır'da çatışmalar sürüyor: 17 Ölü

Ordu olaylara müdahale ediyor

Mısır ordusuna ait zırhlı araçlar, Kahire'de çatışmaların yoğun olduğu bölgelere doğru hareket etmeye başladı.

Başkent Kahire'de çatışmalar sürerken, Mısır ordusu da olayların daha fazla büyümesine engel olmak için harekete geçti. Orduya ait zırhlı araçların 6 Ekim Köprüsü gibi çatışmaların yoğun yaşandığı bölgelere doğru hareket etmeye başladığı ifade edilirken, ordunun taraf tutmayacağı, çatışan grupları ayırmak için müdahale yapacağı belirtildi.

İhvan Teşkilatı'nın ev hapsinde tutulduğuna inandıkları Muhammed Mursi'nin salıverilmesi için orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolması ile Mısır karıştı. Ülke genelinde çatışmalar artarken, 6 Ekim Köprüsü'nde karşı karşıya gelen gruplar birbirlerine havai fişek yağdırdı.

Cuma namazı öncesi toplanan Mursi taraftarları kentin birçok bölgesinde eylem yaptı. Mursi'nin görevine dönmesini isteyen İhvan Teşkilatı üyeleri, orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolmasının ardından Tahrir Meydanı ve Devlet Televizyonu'na yürümek istedi. 6 Ekim Köprüsü'nde karşı karşıya gelen Mursi taraftarları ile polis arasında sert çatışmalar yaşanıyor. Silah ve molotofların da kullanıldığı çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğu bilgisi geliyor. Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin de olduğu belirtilirken, ordu ve polis hızla bütün bölgelere yayılmaya çalışıyor.

Mısır Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülke genelindeki çatışmaların sebep olduğu can kaybının 17 olduğu ifade edilirken, 210 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları ile karşıt göstericiler arasında Tahrir meydanın yakınındaki 6 Ekim köprüsünde çatışma yaşanıyor. Göstericiler bir birine taş ve havai fişek atıyor.

Çatışmalarda silahların da kullanıldığı gelen bilgiler arasında.

Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçisi yüzbinler Cuma namazı sonrasında Kahire başta olmak üzere ülkenin tüm kentlerinde direniş başlattı. Ordunun yönetime el koymasına tepki gösteren Mursi yandaşları meydanları doldurdu.

DEVLET TELEVİZYONUNA DOĞRU YÜRÜYORLAR

Mursi'yi destekleyen göstericiler Tahrir Meydanı'ndan Devlet Televizyonu'na yürümek istedi. Ordu güçleri, tanklarla meydanın bir bölümünü kapayarak göstericilerin yürümesine izin vermedi.

EL-KATATNİ VE EL-BEYYUMİ SERBEST

Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) lideri Saad el-Katatni ile Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerinden Reşad el-Beyyumi serbest bırakıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir