Milyarder işadamının çöküşü

Brezilyalı milyarder Eike Batista'nın serveti sadece bir yılda yüzde 91 eridi. Holdingi EBX Group iflas etti.

Milyarder işadamının çöküşü

Brezilya'nın en ünlü milyarderi Eike Batista, düşen hisse senedi fiyatları nedeniyle mal varlığının bir yıl içinde yüzde 91 oranında azalması yüzünden iş imparatorluğunu dağıtmaya mecbur kaldı.

Batista'nın petrol, maden, enerji ve lojistik üzerine yaklaşık 20 şirketten oluşan büyük işletmesinin değeri geçmişte 60 milyar dolardan fazla iken şimdi hisse senetlerinin neredeyse değersiz olduğu belirtiliyor. Geçen yıl Brezilya'nın en zengin ve dünyanın ise en zengin 8. işadamı olan girişimcinin servetinin, aynı yılın Mart ayında 34,5 milyar dolardan neredeyse 2,9 milyar dolara düştüğü ifade ediliyor. Şirketlerin dağılması tamamlandığında, Batista, 1-2 milyar dolar aktif ve 1,7 milyar dolar civarında borç bırakmış olacak.

Batista, iflası önlemek için, EBX Grubu şirketlerinde kalan hisselerin çoğunluğunu satmak zorunda kalacak. Raporlar, Batista'nın portfolyosunda muhtemelen kalan tek büyük aktifin Açu Limanı olduğunu gösteriyor. Batista'nın servetinin yok olması, durgun ve zayıflayan ekonomisi ve para birimi ile tünelin ucunda ışık göremeyen yatırımcının güveninin çökmesiyle Brezilya'nın durumuna benzetiliyor. Bazı analistler Batista'nın yatırımcılara ülkesinin potansiyelini abarttığı görüşünü taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.