Microsoft Reasearch'ün sesli veri aktarım projesi

Microsoft Research ise faydalı olabilecek bir yenilik üzerinde çalışıyor. Tüm telefonlarda mikrofon ve hoparlör olduğundan ek donanımsız aktarım yapılması planlanıyor.

Microsoft Reasearch'ün sesli veri aktarım projesi

Telefonların çoğunda Bluetooth ve artık Wi-Fi standart ama NFC yakın mesafe ödeme sistemi pek yaygınlaşamadı. Aslında şu ana kadar hiçbir Apple iPhone modelinde olmadığı için hızlı biçimde yaygınlaşması engellendi. Diğer yandan cihazlar arasında doğrudan bağlantı ve veri aktarımı konusunda Bluetooth ve Wi-Fi tek başına yeterli gelmiyor. Özel yazılımların iki cihaza kurulması gerekiyor. Microsoft Research ise faydalı olabilecek bir yenilik üzerinde çalışıyor. Tüm telefonlarda mikrofon ve hoparlör olduğundan ek donanımsız aktarım yapılması planlanıyor.

Şu anda deneme aşamasında olan çalışma, bir zamanlar popüler olan 56K modemleri hatırlatıyor. İlk başta gerçekleşen cızırtılı ses ile sağlanan bağlantıda olduğu gibi ses esaslı veri aktarımı üzerinde denemeler yapılıyor. Uçtan uca akustik güvenli kısa mesafe iletişimi olarak adlandırılan yöntemde özel bir kontrolcü ya da donanım gerekmiyor. Hindistan’da çalışmalar yürüten takımın denemelerinde elde edilen yazılımı kuran cihazlar sadece sesle veri alışverişi yapabiliyor.Dhwani adı verilen yazılım, hoparlörden özel ses çıkarıyor ve diğer telefonun mikrofonuyla alınan ses veriye dönüşüyor. 

 

Takımın elde ettiği aktarım hızı saniyede 400 Byte yani son derece düşük bir değer. Diğer yandan işlemin genelde ödeme noktasında onay vermeden ibaret olacağı düşünülürse fazla veri iletilmesine gerek kalmıyor. Yakında başka bir telefon varsa çakışma ya da güvenlik sorunu olmuyor mu? Buna çözüm olarak özel bir teknik de geliştirilmiş ve sorun çıkmadan bağlantı sağlanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir