MGK Toplantısı bitti. İşte sonuçlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu 10 buçuk saatin ardından sona erdi.

mgk toplantisi sona erdiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında ilk kez yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi.

Kurulun, Çankaya Köşkü'nde saat 14.25'te başlayan Ekim ayı olağan toplantısı yaklaşık 10 buçuk saat sürdü.

MGK sonrası yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

PARALEL YAPI

- Ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Bu kapsamda milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlarla yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

SURİYE KONUSU

- Suriye'de dördüncü yılını tamamlamak üzere olan çatışma ortamının ülkemizin ve bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik yansımaları, bu konudaki bölgesel ve uluslararası yaşanan son gelişmeleri de içerecek şekilde müzakere edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

*******************

MGK toplantıları olağan koşullarda 4 - 5 saat sürerken, bugünkü toplantının 10 saat 20 dakika sürmesi dikkat çekici bulundu.

Milli Güvenlik Kurulu'nun Ekim ayı toplantısı, bugün saat 14.25'te Çankaya Köşkü'nde başladı. MGK ilk kez, 28 Ağustos'ta görevine başlayan Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

Daha önce Dışişleri Bakanı olarak toplantılara katılan Ahmet Davutoğlu da ilk kez Başbakan sıfatı ile toplantıda yer aldı. Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş veYalçın Akdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura'nın ardından Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Orgeneral Abdullah Atay ise ilk kez MGK toplantısında katılan isimler oldu.

  • MGK'nın 28 Şubat 1997'deki tarihi toplantısı 9,
  • İrticayla Mücadele Eylem Planı belgesinin neden olduğu tartışmaların ele alındığı 2009 yılındaki toplantısı 7 saat 40 dakika

sürmüştü.

ELE ALINAN KONULAR

Paralel yapı, PKK terörü ve IŞİD terörünün ana gündem maddeleri arasında yer aldığı bugünkü toplantının 10 saati geçmesi, Ankara kulislerini meraklandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir