Merkezlerinin de yardıma ihtiyacı var

Bu hafta önce FED Başkanı Yellen ardından da ECB Başkanı Dragi açıklamalarda bulunacak. El-Erian'a göre bankaların desteğe ihtiyacı var

merkezlerinde de yardima ihtiyaci varDünyanın en büyük tahvil fonu Pimco’daki görevini bitirdikten sonra yazdığı yazılar ile gündeme olan Muhammed El-Erian Bloomberg’e yazdığı makalesinde güçlü merkez bankalarının da desteğe ihtiyacı olabileceğine dikkat çekti.

Bu hafta iki dev merkez bankasına gözlerin çevrileceğini hatırlatan el-Erian ilk etapta FED Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarının piyasaların dikkatinde olacağını belirtti.

Geçtiğimiz yıl FED Başkanı Bernanke’nin varlık alımlarında azaltım sinyali verdiği toplantıda bu Çarşamba Yellen’ın ekonomi üzerinde gelişmeleri anlatacak. Daha önceki dönemlere göre Yellen’ın daha rahat bir ortamda Komite karşısında geçeceğini kaydeden El-Erian, piyasaların mevcut süreçte para politikasından memnun olduğunu belirtti.  Gündemin önemli bir diğer maddesi ise Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı açıklama. Muhammed El-Erian makalesinde, Avrupa Komisyonu’nun enflasyon tahminlerini düşürmesi sonrasında Draghi’nin tavrının önemli olacağını dile getirdi.

Ekonomik aktivitenin gelişimini anlatacak olan Draghi Japonya tarzı bir deflasyon yaşamadıklarına dair inancı güçlendirmek zorunda. Özellikle genç istihdamında zorluklar yaşayan bölgenin kayıp 10 yıl döngüsüne girme riskine sahip olduğunu kaydeden El-Erian ECB’nin dikkatli ve sabırlı adımlar atmasını beklediğini kaydetti.  ECB’nin FED tarzı mesajlar vermesinin beklendiğini söyleyen El-Erian potansiyel politik risklerin takip edilmesi gerektiğini belirtti. FED ve ECB’nin önemli çalışmalar yaptığını belirten  Muhammed El-Erian her iki bankanın da deseteğe ihtiyacı olduğunu bu destek için ise uzun dönem ekonomik verilere paralel hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.