Merkezler altın alımında hız kesmedi

Nisan'da yaşanan sert düşüşten sonra Dünya Altın Konseyi'nin verilerine göre merkez bankalarının rezervlerini artırdığı bilgisi geldi.

Merkezler altın alımında hız kesmedi

Altın Nisan ayında yaşadığı sert düşüş sonrasında toparlanmaya çalışırken gelen haberler yakın takipte. Hedge fonlar sarı metal ile olan ilişkilerini soğutmaya giderek ellerindeki pozisyonları büyük ölçüde azaltırken merkez bankları altında vazgeçmiyor.

Nisan ayı verilerine göre Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan’da merkezler ellerinde bulundurdukları altın rezervlerini arttırdı. Güvenli liman algısı son dönemde sıkça sorgulansa da düşük fiyatlar fiziki talebinde canlanmasında etkili oldu.

Dünya altın konseyi verilerine göre yılın ilk çeyreğinde merkezlerin talebi yüzde 11.3 artış gösterdi.

Nisan ayında yüzde 17 düşüş yaşayan altın aylık bazda ise yüzde 7.5 değer kaybı yaşadı. Yılbaşından beri bakıldığında ise yüzde 12’lik kayıp yaşayan altında 1.390 dolar seviyesine gelindi.

IMF verilerine göre ise de merkez bankaları geçtiğimiz ay ellerindeki altını 972 bin onsa çıkarken, analistler altına olan inancın hala devam ettiğini belirtiyorlar.

Rusya’da geçen ay 269 bin artış ile rezervler 31.8 milyon tona geldi. Kazakistan’da 85 binlik artış ile 4 milyon tona yükseldi. Azerbaycan’da 32 bin tonluk artış ile rezervler 129 bin tona yükseldi.