Merkez'den şahin bir açıklama bekliyor

Morgan Stanley'den sonra JP Morgan'da TCMB'den 100 baz puanlık arttırım beklendiğini, şahin bir açıklama gelebileceğini öngördü.

Merkez'den şahin bir açıklama bekliyor

JP Morgan, TCMB'nin yarın yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında faiz koridorunun üst bandını 100 baz puan artırarak yüzde 7.50'ye çıkarmasını, diğer faiz parametrelerini ise değiştirmemesini beklediklerini bildirdi. Ancak JP Morgan, TL'nin son günlerode değer kazanması sonrasında 50 baz puanlık artırım görmenin kendilerini şaşırtmayacağırnı da belirtti.

MORGAN STANLEY ÜST BANTTA 100 BAZ PUAN ARTIŞ BEKLİYOR

Zorunlu karşılık oranlarında ve rezevr opsiyon mekanizmasında herhangi bir değişikklik beklemeyen JP Morgan, asıl takip edilmesi gereken konunun PPK toplantısı sonrasında yapılacak açıklamanın dili olması gerektiğini vurguladı. 
   
JP Morgan, PPK açıklamasında ihtiyatlı bir dil kullanılması ve faiz koridoru üst bandında benzer artırımların piyasa şartlarına bağlı olarak devam edebileceği mesajı veren bir açıklamanın büyük olasılıkla olumlu olacağını belirtti. JP Morgan, 50 baz puan bir artırımın ise TCMB'nin yeni faiz artırımlarına kapıyı açık bırakan bu şahin dil kullanması halinde büyük bir hayal kırıklığı olmayacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir