Merkez'den 750 milyon dolarlık müdahale

Dolar/TL'de yükselişin hız kazanmasının ardından Merkez Bankası'ndan dolara müdahale geldi. Merkez Bankası üç kez 250 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı.

Merkez'den 750 milyon dolarlık müdahale

Dolar/TL'nin açılış sonrasında 1,9735 ile tüm zamanların en yükseğini görmesinin ardından Merkez Bankası'ndan müdahale geldi. 

Merkez Bankası bugünden itibaren güçlü bir ek parasal sıkılaştırma uygulamasına başlanacağı açıklamasının ardından atağa geçti.

 

Dolar/TL'nin 1,97'yi aşarak yeni rekorunu kırmasıyla birlikte Merkez Bankası 250 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı. Birinci ihaleye 389 milyon dolarlık teklif gelmesinin ardından Merkez Bankası 250 milyon dolarlık ikinci döviz satım ihalesi açtı, teklif 454 milyon dolar, ortalama fiyat 1,95 oldu. Üçüncü kez müdahale eden Merkez Bankası'ndan 250 milyon dolarlık müdahale daha geldi ve toplamda Merkez Bankası 750 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açmış oldu.

 

Merkez'den gelen hamleler sonrası dolar 1,9450'ye kadar geriledi.

 

MERKEZ BANKASI EK SIKILAŞTIRMAYA BAŞLIYOR

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Erdem Başçı, "Bugünden itibaren güçlü bir ek parasal sıkılaştırma uygulamasına başlanacaktır" dedi.

 

TCMB Başkanı Başçı'nın yaptığı yazılı açıklamada, "Bugünden itibaren güçlü bir ek parasal sıkılaştırma uygulamasına başlanacaktır. Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi döviz piyasasındaki gelişmelere bağlı olarak belirlenecektir" değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.