Merkez düzenli döviz satım ihalelerine başlıyor

MB, PPK tarafından belirlenen sınırlar içinde politika faizinden fonlama yapılan her bir günde sadece bir kez gün içi döviz satım ihalesi düzenleyecek.

Merkez düzenli döviz satım ihalelerine başlıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 18 Haziran 2013 tarihli Para Politikası Kurulu kararı doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından sağlanan TL likiditesinin kompozisyonu bir sonraki Kurul toplantısına kadar kademeli olarak net dış varlıklardan net iç varlıklara kaydırılacağını açıkladı.
   
Banka bu doğrultuda Para Politikası Kurulu tarafından  belirlenen sınırlar içinde politika faizinden fonlama yapılan her bir günde sadece bir kez gün içi döviz satım ihalesi düzenleyecek.
   
Banka'dan yapılan açıklamaya göre, ihale tutarı en az 150 Milyon ABD Doları olarak belirlenecek. Belirlenen tutar saat 15.00’te CBTQ sayfasında ilan edilecek. Gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacak.
   
Ayrıca ihalede, 11 Haziran 2013 tarihli “Gün İçi Döviz Satım İhalelerine İlişkin Basın Duyurusu”nda belirtilen uygulama esasları geçerli olacak.

Açıklama sonrasında dolar TL kuru 19480'den 19420'ye geriledi. Bu düşüşün hemen ardından kur yeniden 19485'e yükseldi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.