Merkez Bankası enflasyona dikkat çekti

TCMB banka ekonomistlerine yaptığı sunumda, enflasyonun yakından izleneceğini ve sıkı para politikaı duruşunun, iyileşme olana kadar sürdürüleceğini söyledi

merkez enflasyona dikkat cektiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) banka ekonomistlerine yaptığı sunumda, "Enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları yakından izlenecek ve sıkı para politikası duruşu, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme olana kadar sürdürülecektir" denildi.

TCMB'nin, banka ekonomistleri ile yapılan bilgilendirme toplantısında yaptığı sunum, bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Kurul, gerçekleştirilen sunumda enflasyon görünümü üzerindeki yukarı yönlü risklere işaret ederek, ocak ayında yapılan güçlü ve önden yüklemeli parasal sıkılaştırmanın, söz konusu olumsuz risklerin orta vadeli enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerini sınırladığı değerlendirmesinde bulundu.

Sunumda, baz etkisinin de kısmen yansımasıyla haziran ayına kadar enflasyonun yükselmesinin beklendiği kaydedilirken, "Parasal sıkılaştırmanın enflasyon üzerindeki etkisi, biraz gecikmeli gözlenecektir. Bu gelişmeler ışığında, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları yakından izlenecek ve sıkı para politikası duruşu, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme olana kadar sürdürülecektir" ifadelerine yer verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

51 − = 46