Merkel’e ağır eleştiri

22 Eylül’de yapılacak olan seçimler öncesinde Yunanistan tartışması gündemi meşgul ederken şimdi de Merkel'in vizyon eksikliğinin Avrupa’nın ‘Aşil tendonu’ olduğu belirtildi.

Merkel’e ağır eleştiri

Almanya’da seçimlere sınırlı günler kala söylemler de sertleşmeye başladı.

Yunanistan’ın yeniden yardıma ihtiyacı olup olmayacağı yönünde tartışmalar farklı bölgelere sıçradı. Muhalefetin Merkel’i yalan söylemek ile suçlaması,  Maliye Bakanı Scheauble’nin Yunanistan’ın 3’üncü pakete ihtiyacını olacağını açıklaması süreçte takip edildi. En son dün Merkel konuya dair açıklama yaparak ihtiyaca dair net bir bilgi olmadığını dile getirdi.

Seçim öncesi söz düellosu bu şekilde devam ederken Saxo Bank CEO’sundan dikkat çeken bir eleştiri geldi.  Saxo CEO’su Lars Christensen, Merkel’in vizyon eksinliğinin altını çizdi. Politikanın gün be gün problem çözmek olduğunu belirten Christensen, bu vizyon eksikliğinin Avrupa’nın en zayıf noktası olduğuna vurgu yaptı.

Seçimler öncesi açıklanan anketlerde Merkel’in yarışı önde götürdüğü ortaya koyulurken, Çarşamba günü açıklanan rakamlarda Hıristiyan Demokratlar ve Özgür Demokrat Parti oyları yüzde 45’ten 47’ye çıktı.

Saxo CEO’su, Merkel’in lider olarak kalacağını ve başarısız bir proje olarak para birliğinin bu eski kimyager tarafında yönetileceğini belirtti. Christensen’a göre Merkel’in yeni vizyon ve fikirler ile gelmesi gerekiyor.

Euro Bölgesinin en büyük ekonomisi Almanya’nın Yunanistan, Portekiz, Güney Kıbrıs ve İspanya’da bankaları kurtarma noktasından egemen rol oynadı. Buna karşın. Christensen’a göre Merkel Güney Avrupa’da çok da popüler olmayan kemer sıkma politikaları nedeniyle bölgenin kurtulması için önemli müdahaleleri engellemiş oldu. Euro projesinin başarısız olduğunu altını çizen Saxo Ceo’su kur birliğinin Güney Avrupa’ya büyük bedeller ödettiğini belirtti. Euro’nun sürdürülebilir bir proje olmadığını dile getiren Christensen, ekonomik temellere bakıldığında kur birliği ülkelerine ciddi hasarlar verdiğinin görüleceğini söyledi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir