Merkel’den seçimler için yeni vaatler

Almanya’da yaklaşan seçimlerde Başbakan Angela Merkel seçim kampanyasını vergiler üzerine kurdu.

Merkel’den seçimler için yeni vaatler

Geçtiğimiz hafta partisi Hristiyan Demokratlar ve ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin seçim programını açıklayan Başbakan Angela Merkel, ele alınması gereken en acil konuların demografik yapıdaki değişim ve küreselleşme olduğunu söyledi:

“22 Eylül günü ülkemiz için belirleyici olacak. Biz hep birlikte Almanya’nın Hristiyan Demokrat Parti liderliğinde başarı yolunda mı devam edeceğini yoksa Sosyal Demokratlar ile Yeşiller’in liderliğinde düşüşe mi geçeceğine karar vermeliyiz.”

Programda Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğine karşı çıkılırken daha önce gündemde olan ‘imtiyazlı ortaklık’ terimi hiç yer almadı. Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Peer Steinbrück ise rakibi Merkel’i topa tuttu:

“İlk katıldığım seçimler 1969’daydı. O zamandan bu yana da Şansölye tarafından bu kadar az bir ihtirasla sunulmuş bir program görmedim.”

Doğum oranı dünya sıralamasının en düşük seviyelerinde olan ülkede yaşlı nüfusun artması da aktif ve rekabetçi insan kaynağını azaltıyor. Çocuklu ailelere destek olmak için siyasi partiler sosyal yardımları arttırma vaadinde bulunuyor.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) anaokullarını ve kreşleri ücretsiz yapma sözü verirken, Hıristiyan Demokratlar çocuk yardımını arttırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir