Merkel: "Türkiye, AB için anahtar ülke olarak kalacak"

Almanya Başbakanı Merkel hükümet açıklamasında, “Türkiye AB için anahtar ülke ve anahtar ülke de kalacak” dedi.

merkel: turkiye ab icin anahtar ulke olarak kalacakAlmanya Başbakanı Merkel, bugün Brüksel'de AB zirvesi öncesi bir hükümet açıklaması yaptı.

Hükümet açıklamasında hiçbir ülkenin küresel rekabette tek başına başarılı olamayacağını vurgulayan Merkel, AB ülkelerini eski milli devlet anlayışına geri dönmeyi denemeyin çağrısında bulundu.

Merkel, “21. yüzyılda kendi içine kapanmak akıllı bir opsiyon değil. Zor zamanlarda milli devlet anlayışına geri dönmeye yenilmeyelim” dedi.  Başbakan Merkel, “Türkiye AB için anahtar ülke ve anahtar ülke kalacak” dedi.

TÜRKİYE'YE YARDIM 

Hürriyet'in haberine göre; Türkiye'de mültecilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için 3 milyar Euro yardımı savunan Başbakan Merkel, AB ülkelerinden Türkiye'ye verilen bu sözleri bir an evvel yerine getirmelerini istedi.  Başbakan Merkel yarın Brüksel'de AB zirvesinde üye ülkeleri Türkiye'den alınacak mülteci kontenjanında iknaya çalışacak.

Liderlerin toplantısı öncesi Başbakan Merkel, gönüllü ülkeler ve Başbakan Davutoğlu ile Brüksel'de Avusturya AB Temsilciliği'nde bir araya gelecek.

Avusturya Başbakanı Faymann, Türkiye'nin şartları yerine getirmesi durumunda 40, 50 bin civarında mülteci alacaklarını söyledi.

********************

Merkel, ''Türkiye AB için kilit partnerdir ve öyle kalacaktır''

Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği zirvesi öncesi Federal Meclis'te (Bundestag) bir konuşma yapan Merkel, Minsk anlaşmasına rağmen Ukrayna'nın doğusunda ateşkes kararına uyulmadığı için Rusya'yı eleştirdi.

Merkel, "Ben ve Dışişleri Bakanım hem Minsk anlaşmasını hem de Rusya'ya uygulanan AB yaptırımlarının uzatılmasını destekleyeceğiz" dedi.

Angela Merkel, Rusya'ya uygulanan yaptırımların, Kırım'ı uluslararası hukuka aykırı olarak ilhak etmesi nedeniyle zaten kaldırılmasının söz konusu olmadığını dile getirdi.

"ESAD ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLAMAZ"

Almanya Başbakanı, Suriye krizine ilişkin olarak da "Esed uzun dönemde bir çözümün parçası olamaz" dedi.

Merkel, Viyana'daki Suriye görüşmelerinin amacının, Suriye'deki krize siyasi bir çözüm bulmak olduğuna işaret ederek, "Suriye'de önemli olan savaşın bitmesidir hem de Esad'sız. Suriye'de çoğu insan Esad ve bombalarından kaçıyor. Esad uzun dönemde çözümün bir parçası olamaz" diye konuştu.

"TÜRKİYE AVRUPA İÇİN KİLİT PARTNERDİR"

Konuşmasında, Türkiye'nin sığınmacılar için yaptığı fedakarlığa da değinen Merkel, Türkiye'nin AB için kilit partner ülke konumunu sürdürdüğünü söyledi.

Angela Merkel, Türkiye'ye yapılacak 3 milyar avroluk mali yardımın Suriyeli sığınmacıların hayat şartlarının iyileştirilmesi için kullanılacağına işaret ederek, "Türkiye AB için kilit partnerdir ve öyle kalacaktır' dedi.

Alman Başbakan, tüm ülkelerin, Avrupa'ya kaçarak sığınan insan sayısının düşürülmesinden yana olduğunu vurguladı.

Merkel ayrıca Almanya olarak, İngiltere'nin AB üyesi olarak kalmasından yana olduklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir