Merkel görevi bırakacağı iddialarını yalanladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, '2016'da görevi bırakacak' iddiasını yalanladı.

Merkel görevi bırakacağı iddialarını yalanladı

Phönix televizyon kanalının 'Forum Politik' programında 22 Eylül'deki genel seçimler çerçevesindeki soruları cevaplayan Merkel, kimsenin bunları yazmasına engel olamayacağını, ancak bunu yazanların kendisine bir şey sormadığını söyledi. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Merkel, "Yine söylüyorum, tüm yasama dönemi için seçimlerde yarışıyorum." diyerek seçimleri kazanmaları durumunda başbakanlık görevini iki yıl sonra bırakmayacağını ifade etti. 
   
Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer'in talep ettiği yabancı araçlara otoban ücreti talebi konusunda aynı fikirde olmadığını belirten Merkel, genel seçim döneminde kardeş partiler arasında bazı konularda fikir ayrılıkları olduğunu ifade etti. Merkel, Bavyera eyaleti seçimlerine denk geldiğinde bu ayrılıkların daha belirgin olabildiğini dile getirdi. ABD'nin Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA'nın Almanya'daki dinleme skandalı ile ilgili soruları da cevaplayan Merkel, Avrupa'nın internet teknolojisi konusunda geri kaldığını, bu alana yatırım yapılması gerektiğini ifade etti. 
   
Merkel'in Sosyal Demokrat Partili (SPD) rakibi Peer Steinbrück'ün ise Alman şirketlerin uluslararası casusluktan daha iyi korunması için bir plan hazırladığı belirtildi. Welt gazetesinde çıkan habere göre Steinbrück, 6 maddelik bir önlem planıyla Alman ekonomisini tehdit eden casusluğa karşı mücadele edecek. Steinbrück, Merkel'in NSA skandalının aydınlatılması için istekli olmadığını savundu. Ruhr Nachrichten'e konuşan Steibrück, "Amerikalılara mesafe koymuyor, Alman hukuk ve çıkarlarının ihlal edilmesini eleştirmeden kabul ediyor." diye eleştiride bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir