Melih Gökçek'ten Ankara düşmanı Mimarlar Odası'na tepki

Melih Gökçek, “Mimarlar Odası’nın 22 seneden beri tek amacı var; o da iş yaptırmamaktır” dedi.

gokcek'ten mimarlar odasi'na tepki

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Mimarlar Odası’nın 22 seneden beri tek amacı var; o da Ankara’da Büyükşehir Belediyesi’ne iş yaptırmamaktır” dedi.

Katıldığı bir radyo programında Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı projeler ile gündeme dair birçok konuda soruları yanıtladı. "Hıdırlıktepe, Atıfbey, İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi ile yeniden inşa edilecek bölgeyi muhafazakarların tercih edeceğini düşündüğünüzü söylemeniz nedeniyle Mimarlar Odası’nın sizi mahkemeye vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Gökçek, “Mimarlar Odası, muhakeme açısından problem yaşıyor” dedi. Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Ben bunu Hacı Bayram ve çevresi için söyledim. Hacı Bayram neresidir? Ankara’nın inanç merkezidir. Bölge, genellikle dindar insanların geldiği bir yerdir. Civarda restoresini yaptığımız yerlere bakıyoruz. Oraları talep edenler kimlerdir? Yüzde 99 muhafazakar insanlardır. İstisnaları var mı? Elbette var. İhale açıyoruz. Herkes geliyor. Eğer siz muhafazakar insansanız buraları sizi çeker. Onun için de mahalle, muhafazakar mahalle olmaya mahkumdur. ‘Sen bunu yapamazsın’ Hadi canım sende.”

ankara-dusmanlari

Mimarlar Odası ile Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişten beri sorun yaşadığını ifade eden Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Mimarlar Odası’nın, ben belediye başkanı olduğum 22 yıldan beri tek amacı var; Ankara’da herhangi bir işi rahat yaptırmamak, Ankara’da vatandaşın tasvip ettiği hiçbir işi yaptırmamak. Şu anda bize açmış oldukları 630 küsur dava var. Ben de o davalara rağmen onları bağırta bağırta hepsini yapıyorum. Hiçbirinden vazgeçmiyorum.”

“MUHAFAZAKAR DEMEK SUÇ MU?”

Başkan Gökçek, “alt dar gelirliler” adını kullanarak konut yaptıklarını, bu mantıkla bunun da suç olması gerektiğini ifade ederek, “O zaman dar gelirlilere neden yapıyorsun demeleri lazım. O zaman orta gelirlilere, üst gelirlilere yapın deyin. Saçmalıyorlar. Muhafazakar demek suç mu? Gel sen de otur o zaman ama oturamazsın ki rahatsız olursun. Hacı Bayram’ın ruhu seni sıkar. Bu kadar basit. Tamamen ideolojik. Bir de bana karşı psikolojik rahatsızlıkları var” şeklinde konuştu.

Kendisine karşı olanların, aslında icraatlarından rahatsız olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, “5 defa üst üste seçilmişim. Son sene 2 anket yapıldı. Bir tanesi de tamamen benim partime ve bizim icraatlarımıza karşı olan Gezici anket firması. İkisinde de en başarılı belediye başkanı seçildim bu sene. Bunu kabul etmek kolay değil tabii” dedi.

“AOÇ İLE İLGİLİ, MAHKEMEDEN MİMARLAR ODASI’NA NET KARAR”

Başkan Gökçek, Mimarlar Odası’nın, Atatürk Orman Çiftliği ile mahkemeden yeni bir mağlubiyet daha aldığını belirterek şöyle devam etti:

Atatürk Orman Çiftliği’ni ağızlarına sakız etmişlerdi. ‘Atatürk’ün vasiyeti var. Atatürk’ün vasiyeti çiğneniyor’ diye... Her şeye karşı çıkıyorlardı. Mahkeme net olarak karar verdi. Atatürk’ün vasiyetinde, AOÇ ile ilgili tek kelime yoktur. Aynı konuyla ilgili daha önce de Anayasa Mahkemesi benzer şekilde karar vermişti; ’AOÇ’de kamu yararına her şey yapılabilir.’ Dolayısıyla Mimarlar Odası başta olmak üzere 6 oda ile Barolar Birliği’nin açmış olduğu davalar ve 30-40 tane şahsi müdahale dava dilekçesinin hepsine, mahkemenin ders veren kararı oldu. Dolayısıyla bundan böyle istismar yapamayacaklar. AOÇ, Atatürk’ün vasiyeti gibi artık kendi kafalarında olan şeyleri icat edemeyecekler.”

“BEN, BANA OY VEREN HALKIN İSTEDİĞİNİ YAPARIM”

“Ankaralı bana oy verdi. İtimat etti. Ben bu projeleri Ankaralılara anlatarak oy istedim. Halk bana bu oyu verdi ve seçtiyse, ben halkın istediğini yaparım” diye konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, “Diğerlerinin bağırmasının hiç önemi yok. Ben, halkımızın istediğini yapmaya devam edeceğim" dedi.

"5 dönemdir üst üste belediye başkanı seçilmenin büyük bir başarı olduğuna dikkat çeken ve neden ortak bir düzlemde buluşulmadığını" soran sunucuya Başkan Gökçek, “Bütün dünyada siyaset serttir. Sonuçta siyaset bir kavga işidir. Ama siyaseti ve kavgayı antidemokratik hale getirmemek lazım. Haklı olan ve kendi yaptığı doğru olan bir kişinin sinirlenmesi mümkün olmaz, daima mağlup olan sinirlenir. Siyasette ezginlik çekenler kavga ederler" karşılığını verdi.

“19 MAYIS STADI BU YIL İÇİNDE YIKILIR”

Stadyumla ilgili sorular üzerine, Ankara’nın en büyük eksikliklerinden birisinin stat eksikliği olduğunu belirten Başkan Gökçek, “Bu konuda Gençlik ve Spor Bakanı ile görüşmelerimiz var, inşallah 19 Mayıs Stadı’nı yıkacağız, yerine 40-42 bin kişilik bir stat yapılacak” diye konuştu.

Başkan Gökçek, Eryaman’a da yeni stadyum yapılacağını belirterek, “18 bin kişilik bir stat. İnşallah o da önümüzdeki yıl ortasında bitmiş olacak. Şu anda ihalesi yapıldı. Nasip olursa önümüzdeki sene ortasında o güzel stadı Ankaralı’ya kazandırmış olacağız. Ümit ederim ki bu yıl içinde 19 Mayıs Stadı da yıkılır, yerine yenisi yapılır, sorun inşallah biter” diye konuştu.

“TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU, HÜKÜMETİN KONUSU”

Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili bir soru üzerine Başkan Gökçek, öncelikle taşeron işçilerinin durumunun, hükümetin bir çalışması olduğunu vurgulayarak, “Benim şahsi olarak alacağım veya almayacağım iş değil, hükümetin bir çalışması. Biz de neticeyi bekliyoruz” diye yanıt verdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ

Başkan Gökçek, Twitter’dan yöneltilen, “Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kaçak bir yapı mı?” şeklindeki soruya, “Bu söz külliyen yalan. Beştepe ruhsatlı. Ruhsatlı olduktan sonra da iskanı alınan bir yer. Kaçak lafı, sadece kendileri kaçak olan adamların uydurduğu bir laf” diye karşılık verdi.

“BAYKAL, CHP’NİN ÖNÜNDEKİ ALT GEÇİDİ MEMNUNLUKLA KARŞILADI”

CHP’lilerin ve muhaliflerin iyi-kötü yapılan her şeye karşı olduğunu ve kendileriyle de çeliştiklerini ifade eden Gökçek, Ankara trafiği konusunda CHP’li bir milletvekilinin, TBMM’de Ankara trafiği konusunda araştırma önergesi verdiğini hatırlattı. Gökçek, “Ya arkadaş, bir taraftan da alt-üst geçitlere yürütmeyi durdurma kararı alan sensin” diyerek bu duruma tepki gösterdi ve geçmişte yaşadığı bir olayı da dinleyicilerle paylaştı:

"Yıllar önce Genel Başkan olduğu dönemde Sayın Deniz Baykal’a gitmiştim. CHP’nin önünden bir alt üst-geçit yapılması gerekiyordu. Normal şartlarda benim de gidip Sayın Baykal’a bu projeyi gösterip, ‘Ne diyorsunuz?’ demem lazımdı. Alt geçit CHP’nin önünde yapılacağı için bir nevi nezaketti. Nitekim Sayın Baykal’ın da alt geçit projesi çok hoşuna gitti, çok beğendi ve çok teşekkür etti. Planları, projeleri verdim, ‘Bir öneriniz varsa, ona göre değişiklikler de yaparız’ dedim. Kendileri baktılar incelediler, daha sonra da bize ‘Gayet iyi oldu, Melih bunları yap’ diye de bizzat kendisi söyledi ama enteresandır; -diyorum ya kendi kendilerine karşılar bunlar...- CHP’li Çankaya Belediyesi mahkemeye gitti ve alt geçitle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Peki ben vaz mı geçtim? Ben Melih Gökçek olarak bir karar aldıysam orayı yaparım, yaptım. Oraya da bir isim koydum; Milli İrade Köprüsü..."

“TRAFİĞİ EN RAHAT KENT ANKARA”

Trafik konusunun altından kalkamayacağınız şeklinde sorular var?” ifadesi üzerine ise Gökçek şunları dedi:

“5 milyonluk kentler arasında dünyada trafiği en rahat kent, belediye, şehir, Ankara’dır. Bu arada şunu söyleyeyim; ben belediye başkanı olduğumda Ankara’da 350 bin araç vardı, şu anda 1 milyon 650 bin araç var trafikte. 350 bin aracın neredeyse 5 katı oldu araç sayısı... Buna rağmen trafik eskisinden en az yarı yarıya rahat. Ama bunlar her şeye karşı oldukları için önemli değil. Yeni yaptığımız Ankara Bulvarı’na karşı çıktılar, Akay’da 6 yıl sonra mahkemeden karar aldırdılar, ben de kapattım Akay Kavşağı’nı. Ancak Akay’ın kapalı kalmasına, mahkeme 13 saat dayanabildi.”

ENGELLİLER KONUSUNDA PROJE ÇEŞİTLİLİĞİ

Başkan Gökçek, bir engelli izleyicinin, kendileriyle ilgili hizmetler konusunda memnun olduğunu belirtmesi üzerine, Türkiye’de engelliler hakkında en fazla proje uygulayan belediyenin, Ankara Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyledi. Gökçek, buna rağmen Mimarlar Odası’nın, Engelliler Günü’nde bazı engellileri yanına alarak Büyükşehir Belediyesi’ni protesto ettiğini belirtti. Başkan Gökçek, “Engelliler konusunda bizim kadar hizmet çeşidi uygulayan belediye yok” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir