Meksika'da Çin partisi

Meksikalı tekila üreticilerinin yüzü büyüyen Çin pazarı ile güldü.

Meksika'da Çin partisi

Türkiye’de içki düzenlemesinin konuşulduğu şu günlerde, Çin tekila ithalatını arttırma kararı aldı.
 
Çin ve Meksika başbakanlarının aybaşında yaptıkları görüşme sonrasında Meksika’dan Çin’e yapılan tekila ihracatını arttırma konusunda anlaşmaya varıldı.

Meksika ulusal Tekila endüstrisi derneği başkanı Soltero Jimenez  gelecek 5 yıl içerisinde 10 milyon litre tekila ihraç etmeyi, böylece Çin’i Amerika’dan sonra en büyük ikinci pazar haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Meksika şu anda 100 den fazla ülkeye tekila ihraç etmesine karşın, ihracatının yüzde 80’den fazlasını Amerika’ya yapıyor.
 
Çin daha önce sağlığı kötü etkilediği gerekçesiyle litre başına 2 metilden fazla alkol içeren içkilerin ihracatında kısıtlamaya gitmişti. Tekila ‘sabır otu’ ismiyle bilinen agrave otunun damıtılmasıyla yapıyor.
 
İyi kalitedeki bir Tekila yüzde 100 agrave otundan yapılıyor ve litre başına bulunan alkol oranı daha önce belirlenen sınırı aşıyor. Bu nedenle, daha önce Çin’e sadece agrave oranı düşürülmüş Tekila ihraç ediliyordu. Geçtiğimiz yıl ise Meksika’dan Çin’e 410.000 litre düşük oranda agrave bitkisi bulunan tekila ihraç edildi. Çin, daha sonra yeniden yaptığı değerlendirmeler neticesinde içerisinde 2 metilden fazla alkol bulunan tekilanın sağlık için zararlı olmadığına karar verdi.
 
Çin kültüründe özellikle iş yemeklerinde içki tüketimi çok fazla yapılıyor. Çin’de başta konyak viski ve votka olmak üzere yılda ortalama 5 milyar litre içki tüketimi gerçekleşiyor. İçki tüketimi yüksek olan Çin’de, bundan sonra tadı geleneksel Çin şarabına benzeyen Tekila’nın da raflarda büyük yer kaplaması bekleniyor.

Yüzde 100 agrav otundan yapılan bir tekilanın fiyatı vergi dahil 40-60 dolar arasında değişiyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.