Meclis Başkanı seçildi.. İşte sürpriz isim

TBMM Başkanı seçiminde 4. tur oylama yapıldı. Yeni Meclis başkanı İsmet Yılmaz oldu.

meclis baskani belli oldu!

TBMM Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda, adaylardan hiçbiri seçilebilmek için gereken üye tamsayısının salt çoğunluğuna (276) ulaşamadı.

Dördüncü tur oylama, üçüncü turda en çok oyu alan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz Meclis Başkanı seçilmiş oldu.

4. TUR SONUÇLARI

Deniz Baykal 182 oy aldı. Sivas milletvekili İsmet Yılmaz ise 258 oy alarak Meclis başkanı seçildi. Oylamaya 547 milletvekili katıldı. 29 oy boş olarak kullanılırken, 78 oy ise geçersiz sayıldı.

3. TUR SONUÇLARI

3. tur oylamada İhsanoğlu: 80, Fırat: 78, oy aldı. İsmet Yılmaz: 259 ile 129 oy alan Deniz Baykal, 4. turda yarışmaya kalmıştı ve 4. tur oylama işlemi de sona erdi.

BİRİNCİ VE İKİNCİ TUR

Birinci ve ikinci tur oylamada, adaylardan hiçbiri seçilmek için gerekli olan nitelikli çoğunluğa (367) ulaşamadı.

**********

İsmet Yılmaz'ın baba ocağında büyük sevinç yaşandı..

TBMM 26'ncı Başkanı seçilen İsmet Yılmaz'ın, Sivas'ın Gürün ilçesine bağlı Güneş köyünde yaşayan akrabaları büyük sevinç yaşadı.

Seçimi İsmet Yılmaz'ın doğduğu evde televizyondan takip eden yakınları, 4. tur oy sayım işlemi sırasında dua ederek destek oldu.

Sonuçların açıklanmasının ardından Meclis Başkanı seçilen Yılmaz'ın akrabaları, uzun süre sonucu alkışladı ve birbirlerine sarılarak sevinçlerini paylaştı.

Amcasının oğlu Nusret Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sonuçların umdukları gibi sonuçlandığını belirterek, "Umutluyduk, zaten seçileceğini biliyorduk. Gururluyuz, mutluyuz. Vatana ve millete hayırlı olmasını diliyoruz. Daha nice güzel görevler görmesini diliyoruz" dedi.

Dayısının oğlu Çetin Yılmaz ise İsmet Yılmaz ile onur duyduklarını dile getirerek, bu sonucu beklediklerini söyledi.

Yılmaz ile her zaman iftihar ettiklerini ifade eden Çetin Yılmaz, "Milli Savunma Bakanlığı ve müsteşarlık görevlerinde de çok güzel başarılara imza attı. Daha güzel başarılara tekrar imza atmasını diliyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun" diye konuştu.

''Amcamın oğlu seçilsin diye dua ettim''

Amcasının kızı Yeter Yılmaz da "Amcamın oğlu seçilsin diye dua ettim. Çok mutluyuz, her zaman onun arkasındayız. Allah uzun ömürler versin. Daha iyi başarılar ve nice güzel günler diliyorum" ifadelerini kullandı.

*************

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün şu açıklamayı yapmıştı: 

''Şu anda Meclis Başkanlığı sürece bugün ve yarın devam edecek. Ondan sonra Divan Başkanlığı kurulacak ve bu önümüzdeki süreç içinde uygun bir günde Sayın Cumhurbaşkanımız hükümeti kurma görevini, Meclis'te en fazla sandalye sayısı olan parti genel başkanına, bir milletvekili olarak geçiyor resmi kayıtlarda, bu görevi verecek. Kendisinin de ifade ettiği gibi burada anayasanın çizdiği çerçevede bütün süreçler takip edilecek ve ondan sonra top siyasi partilerin sahasında olacak. İlerleyen günlerde o koalisyon görüşmelerinin nasıl ilerleyeceğini hep beraber göreceğiz. Ama burada Cumhurbaşkanımızın görevi, hükümeti kurma görevi verdikten sonra süreci izlemesi ve Anayasanın kendisine verdiği yetkiler çerçevesinde 45 günlük süreci yönetmesi olacak.''

Kalın, ''Yani, Başkanlık Divanı oluşmasını bekledikten sonra mı hükümeti kurma görevi verilecek?'' sorusu üzerine de, ''Onu bir kaç gün içerisinde görürüz'' demişti.

TÜM GÖZLER ERDOĞAN'DA

Meclis'teki seçimin ardından Ankara'da gözler, Erdoğan'a çevrildi. Erdoğan'ın, Davutoğlu'na hükümeti kurma görevi vermesi için Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumunu bekleyip beklemeyeceği merak konusu oldu. Erdoğan, yarın hükümeti kurma görevini verebilir. Başkanlık Divanı önümüzdeki salı günü oluşacak. Erdoğan, Başkanlık Divanı'nın oluşumunu beklerse hükümeti kurma görevi, önümüzdeki haftaya sarkabilecek.

KOALİSYON SEÇENEKLERİNDE İBRE BİR KEZ DAHA DEĞİŞTİ

İsmet Yılmaz'ın seçilmesinin ardından koalisyon müzakereleri için iki ihtimalin ağırlık kazanması bekleniyor. Dün ibre AK Parti - CHP koalisyonu yönündeydi. Ancak bugün MHP'nin 4. turdaki geçersiz oy çıkışı ve grup konuşması ile AK Parti - MHP koalisyonu da yeniden gündemde öne çıkma eğilimi içine girdi. MHP'nin tutumu, AK Parti'ye dolaylı destek olarak yorumlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.