Marc Faber, ekonomide gerileme bekliyormuş

Dr. Doom lakaplı Marc Faber MarketWatch’ın sorularını yanıtladı

faber: ekonomide gerileme bekliyorum“The Gloom, Boom & Doom Report” isimli raporun editörü ve yayıncısı olan Marc Faber borsada düzenlemeye gidileceğini tahmin eden sayılı kişiden biri. Faber’in yorumları herkes tarafından ciddiye alınıyor ve her ağzından çıkan manşetlerde yerini buluyor.

Faber 2012’den beri ekonomide büyük bir geri çekilme bekliyor. Yakın zamanda Dow Jones bir günde yüzde 22,6 gerilediğinde CNBC’ye verdiği röportajda 1987 benzeri bir durum yaşanacağını tahmin etmişti.

Fakat herkes Faber’la aynı fikirde değil. Wells Capital Management’ın baş yatırım stratejisti Jim Paulsen geçen hafta ekonomide bir gerileme beklediğini söyledi ama aynı zamanda boğa piyasasının birkaç yıl süreceğini belirtti.

Faber’in Temmuz ayındaki yazısında uzun vadade çok gelir kazanmak için altın ve gümüş madenciliğine yatırım yapılması gerektiğini belirtti. Petrol piyasasına da güvendiğine yazısında yer veren Faber “piyasalar kötüye gittiği takdirde merkez bankaları para basmaya başlayacak. Bu da altın ve gümüş’ün fiyatının artmasına neden olacak” dedi.

MarketWatch’ın sorularına yanıt veren Faber cevaplarında birçok farklı konuya değindi.
Faber Dow Jones'un 17,000’i geçmesi ve S&P 500 endeksinin 2000 sınırına dayanması hakkında piyasalar yükseldikçe gelecekteki gelirlerin düştüğünü ve böyle giderse önümüzdeki 10 yıl yatırımcıların çok düşük gelirler kazanacağını söyledi.

Hisselerde beklediği yüzde 30 düşüş hakkında sorular sorulduğunda düşüşü hala beklediğini söyleyen Faber medya bunun imkânsız olduğunu düşünsede kendisinin bunu çok olası bulduğunu söyledi. Ayrıca Faber 2009 yılında S&P 500 endeksi 666 seviyesindeyken aynı medyanın “endeks asla 2000 olmaz” şeklinde haberler yaptığını hatırlattı.

Perakendeciliğin yatırımcılara verdiği sinyaller konusunda da yorumlar yapan Faber Şubat ayından beri sabit ilerleyen Wal-Mart gibi perakende devlerinin hisselerinin tüketicinin şu andaki durumu yansıttığını söyledi.

Ekonomideki sıkıntılı noktalar hangileri?” sorusuna cevap olarak kendisinin çok birçok piyasayı incelediğini ve neredeyse hepsinin büyümesinde görülen yavaşlamanın en büyük sıkıntı olduğunu söyledi. Faber bu yavaşlamaları da merkez bankalarının para politikalarının yanlışlığına bağladı. Ayrıca “Kriz sonrası toparlanmasını hala sürdüren günümüz ekonomisinde böyle politikalar varlık fiyatlarının artmasına ve böylelikle hanelerin alım gücünün düşmesine neden olur” dedi. Fakat Faber herkesin düşük faiz oranlarının varlık fiyatlarının yükselteceği düşüncesinin yanlış olabileceğini de belirtti. Faber’e göre varlık fiyatlarının düşme ihtimalide var.

Son olarak Fed Başkanı Yellen’la yaptığı kısa görüşme hakkında konuşan Faber “Fed üyeleriyle konuşmak anlamsız. Onlar sadece para basmaya inanıyorlar” dedi. Fed üyelerinin asla para politikaları hakkındaki eleştirilere kulak asmadığını belirten Feber Fed üyeleriyle ekonomi konuşmayı Papayla ekonomi konuşmaya benzetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir