Mali sıkılaştırma gerekli

IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis Mali sıkılaştırma olması gerektiğini düşünüyoruz. Reel faiz pozitif olmalı" şeklinde konuştu.

Mali sıkılaştırma gerekli

CNBC-e Haber Müdürü Burcu Göksüzoğlu'nun sorularını yanıtlayan IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis ABD'deki anlaşmanın sağlanması çok olumlu olduğunu belirtti. ABD'de uzun dönemde anlaşmanın devam edeceğin düşündüklerini kaydeden Lewis, "FED'in tahvil alımlarını azaltması konusunun ne zaman ve nasıl olacağını söylemek zor" dedi.

Lewis, "Mali sıkılaştırma olması gerektiğini düşünüyoruz. Reel faiz pozitif olmalı" şeklinde konuştu. Cari açık konusunda bir sıkıntı olabileceğini ifade eden Lewis, yapısal reformların devam etmesi gerektiğini söyledi. Kredi kartı kullanımı üzerine yeni getirilen kısıtlamalarla ilgili konuşan Lewis, "Kredi kartı önlemleri önemli, olumlu buluyoruz" dedi ve önlemlerin cari açığa katkısı olabileceğini belirtti.

"2012 iyi bir yıl oldu, 2013'ün ilk yarısında ekonomik büyüme güçlüydü" diyen IMF  Türkiye temsilcisi, enflasyonun hala biraz hedefin dışında genişlediğini, cari açığın ve faizin değerlendirilmesinde olumlu olacaktır, reformların devam etmesi gerektiğini belirtti.

Kamu finansmanının iyi durumda göründüğünün altını çizen Lewis, "Türkiye kademeli olarak bütçesini artıracaktır ve sonuç olarak reformlara devam edilmesi gerekiyor" derken "Türkiye'de güçlü mali sektör var, bu da büyümeye yansıyacaktır" yorumunu yaptı.

Görüşün politik sıkılaşma olması gerektiğini ve kademeli olarak görünümün pozitife dönmesi yönünde olduğunu belirtirken Merk Lewis, ekonomik görünümüne bakıldığında, genel olarak gelişmekte olan ülkeler esnek rejimler uygularlarsa volatiliteden daha az etkilenebileceğini, bunun Türkiye için de geçerli olduğunu söyledi.

"Biz döviz kuru ile ilgili bir değerlendirme yapmak istemiyoruz" diyen IMF Türkiye temsilcisi Türkiye'nin OVP'sini cari açık ve tasarruf tutumu açısından olumlu bulduklarını, Türkiye'de sürdürülebilir büyüme için bunların gerekli olduğunu dile getirdi.

"Türkiye'de gelecek yıllarda daha fazla zorluk görüyoruz, büyüme oranları ile cari açığı nasıl dengelendireceğiz konusunda zorluklar var" diyen Lewis Türkiye'deki kredi kartı düzenlemelerini olumlu karşıladıklarını söyledi. Türkiye'de tüketici açısından kredi büyümesi çok fazla olduğunu ve bunun da cari açığı artırıcı bir faktör olduğuna değinen Lewis kredi düzenlemesini olumlu buldu. Yapısal reformların devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Lewis, "alınan önlemler aşırı ve hızlı büyümeyi engelleyecektir, bunun sağlıklı bir hızda devam etmesi gerekiyor" dedi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 6 =