Lavrov: Suriye'de muhalifleri silahlandırmak siyasi çözüme engel olur

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki muhalefeti silahlandırmanın, ülkede siyasi çözüme engel olacağını söyledi.

Lavrov: Suriye'de muhalifleri silahlandırmak siyasi çözüme engel olurKonuyla ile yazılı açıklamada bulunan Lavrov, Katar’ın başkenti Doha’da toplanan Suriye Dostları’nın muhaliflere silah verme kararının, tehlikeli bir girişim olduğunu iddia etti. Lavrov’a göre, Arap ve bazı Batı ülkeleri, Suriye muhaliflerine silah tedarik ederek, ülkedeki sorunun siyasi çözümünü olumsuz etkiliyor. Doha’da alınan son kararın, Suriye sorununa önerilen acil siyasi çözümü zora soktuğu, akan kanın durdurulmasına olumsuz etki edeceği belirtildi. Açıklamada Suriye ile ilgili kararın Suriye halkı tarafından verilmesi gerektiği çağrısını yenileyen Moskova, dışarıdan yapılan müdahalelerin barışı zorlaştırdığını savundu.

İki yıldır Suriye’de devam eden çatışmalarda çoğu çocuk ve kadın resmi rakamlara göre 93 bin kişi yaşamını yitirdi. Ülkede 1.6 milyon kişi ise evini terk ederek yurtdışına kaçtı. Rus ve ABD’li yetkililerin yarın Cenevre’de Birleşmiş Milletlerin Suriye Temsilci El Ahtar El İbrahimi ile görüşmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir