Lagarde'ın kehaneti

IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonomide toparlanma işaretleri görülmekle birlikte büyümenin bastırılmış durumda olduğunu bildirdi.

Lagarde'ın kehaneti

IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonomide toparlanma işaretleri görülmekle birlikte küresel büyümenin bastırılmış durumda olduğunu bildirdi. Lagarde, yükselen ekonomilerin FED’in sıradışı para politikasından çıkışı sonrası yaşanabilecek yayılımı etkin yönetebilmeleri için kendi iç sorunlarına yönelmeleri gerektiğini bildirdi. IMF Başkanı bir de “Dünyanın büyük beş ekonomisi daha titiz, kapsamlı ve uyumlu bir politikalar setini kabul etmek için birlikte çalışırsa dünyada üretim uzun vadede yüzde 3 daha fazla artar” değerlendirmesinde bulundu.

YÜKSELEN EKONOMİLER İÇ SORUNLARINA YÖNELMELİ
Lagarde, ABD Ticaret Odası’nın “Birbirine Bağlı Küresel Ekonomi: ABD ve Dünya için Zorluklar ve Fırsatlar” toplantısında konuştu. Son G20 zirvesinde gelişmiş ve yükselen ülkeler arasında FED’in çekilme politikası konusunda büyük görüş aykırılıkları olacağı tahminine rağmen ülkelerin yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Lagarde, “G20 üyeleri sıradışı parasal destekten çıkış geldiğinde bunun düzenli ve açık bir iletişim altında yapılmasının sağlanması gerektiğini kabul etti. Yükselen ekonomilerin kendileri paylarına, herhangi bir yayılımı etkin biçimde yönetmek kendi iç sorunlarını çözmeleri gerektiği konusunda da açık bir kabul vardı” dedi.

G20 ortak toplantılarında devlet başkanlarının, iş, emek dünyası ve hükümetlerin sürdürülebilir ve kapsayıcı bir büyümeyi sağlamak için birlikte çalışmalarının önemini vurguladıklarını kaydeden Lagarde, “Şimdilik, toparlanma işaretleri görüyorsak da küresel büyüme bastırılmış durumda. Ancak hikâye bundan daha karışık. Gittikçe daha fazla ekonomi farklı hızlarla hareket ediyor. Aynı zamanda büyümenin meyveleri çok yaygın paylaşılır olmaktan uzak, bu ABD ve diğer birçok ülke için gerçek” dedi.

ABD ve Avro Bölgesi’nde ekonomide hızlanma görüldüğünü ancak yapılması gereken daha birçok şey olduğunu kaydeden Lagarde, Japonya’nın da reformlar ve agresif politika desteği sayesinde iyi gittiğini bildirdi.

“YÜKSELENLER KRİZDE DÜNYAYI SU ÜSTÜNDE TUTTU”
Lagarde yükselen ekonomiler konusunda ise “Yükselen piyasa ülkeleri ise hikâyenin diğer tarafı. Onlar büyük ölçüde küresel ekonominin kriz sırasında suyun üstünde kalmasını sağladılar. Şimdi hala dinamik olsalar da ivmeleri yavaşlıyor. Bazıları için bu daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeye doğru kayış olabilir. Diğerleri için onları son piyasa türbülansına karşı daha kırılgan kılan dengesizliklere yönelme ihtiyacını yansıtıyor” dedi.

Lagarde 1980’den beri dünya ticaretinin beşe katlandığını, ticaretin küresel üretim için artan bir öneme kavuştuğunu, dünyada ihracatın 1995’de toplam üretimin yüzde 20’sine karşılık gelirken rakamın 2008’de Büyük Durgunluk’ta düşmeden önce yüzde 30’a çıktığını, o dönemden bu yana da biraz toparlanma içine girdiğini bildirdi.
Finansal bütünleşmede de hızlanmalar yaşandığını, kriz döneminde küresel sermaye akışlarının 1995’teki seviyesinden üç kat fazla olduğunu anlatan Lagarde, şu değerlendirmede bulundu:

“IMF’nin son ‘yayılım’ analizleri, bir ülkede olanın diğerlerini nasıl etkilediği konusunda, ülkelerin bu birbirine bağlılıklarının önemini pekiştiriyor. Bu, örneğin dünyanın beş büyük ekonomisi daha titiz, kapsamlı ve uyumlu bir politikalar setini kabul ederse, bu küresel GSYH’yı uzun vadede yaklaşık yüzde 3’ün üzerinde artıracağını ortaya koyuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir