Lagarde’dan Sarkozy’e: Kullan beni

Dünyanın en güçlü kadınlarından IMF Başkanı Christiane Lagarde’ın evinde yapılan aramada eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’e yazılmış bir mektup bulundu.

Lagarde’dan Sarkozy’e: Kullan beni

Ülkesi Fransa’da zimmet suçlamasıyla Yüce Divan’a giden her an hakkında dava açılabilecek tanık statüsü ile şimdilik rahatladı. Soruşturmalar sırasında evi aranan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christiane Lagarde’ın evinde ülkenin eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye bağlılığını anlatan bir mektup bulundu.  Yetkilerin yayınladığı mektupta IMF Başkanı Sarkozy’ye kendisini kullanması tavsiye ediyor.

Mektubun tarihsiz bir kopyasının iş adamı Bernard Tapie’de olduğunu açıklayan yetkililer finans skandalı soruşturmasında ele geçirildiği bilgisini verdiler.

Lagarde mektubunda Fransa için yapılacak projelerde Sarkozy’nin tarafında ve servisinde olduğunu belirtti. “Size en uygun eylem yardıma hazırım kullanın beni” yazan Lagarde, kendisine ihtiyaç duyulması halinde danışmanlık ve destek vereceğini yazdı.

Lagarde mektubunda siyasi hırsları olmadığını belirtirken hırslı bir hizmetkar olmayacağını dil getirdi.

Lagarde mektubunu “Büyük hayranlıklarımlar Christine L.” olarak imzaladı.

Mektubun yayınlanması sonrasında yetkililer 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı kampanyası sırasında yazılmış olduğunu tahmin ediyorlar.

LeMonde Gazetesi’ne sızdırılan haber IMF için utanç kaynağı olarak niteleniyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir