Lady Gaga milli gelirde

Milli gelir hesaplaması değişiyor. İlk olarak ABD'nin geçeceği sistemde, ünlü pop yıldızı Lady Gaga'nın konser gelirleri de ülkenin milli gelirine dahil edilecek

Lady Gaga milli gelirde

Önce Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH), ardından satın alma gücü paritesi derken, yeni bir milli gelir tanımı geliyor. Dünya yeni bir GSYH hesaplamasına geçiyor. ABD'nin öncülüğünde başlayacak yeni yöntemle, rakamların yukarı çekilmesi hedefleniyor. Amerikan İstatistik Kurumu, yeni hesaplamasında sanat eserleri ve yaratıcılık ürünlerinin kaça satıldığına bakmayacak. Sanat ürünleri 'maddi olmayan mal varlığı' kabul edilecek. Kitap ve filmler de 'gayri maddi varlık' kategorisine dâhil edilecek. Şimdiye kadar hâsılaya nihai ürün olarak giren iPad'ın gelişme süreci milli geliri artırıcı faktör yerine geçecek. Pop kraliçesi Lady Gaga'nın konser gelirleri de ABD'nin milli gelirine dahil edilecek.

BİLGİ DE SERMAYE OLUYOR

New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Kim Schoenholtz yeni hesaplama hakkında şu bilgileri verdi: "Araştırma ve geliştirme şimdiye kadar ara maldı. Bir işletme, üretim için enerji satın aldığında, enerji+nihai ürün yerine sadece nihai ürün hesaplanırdı. Ancak araştırma ve geliştirmeyi 'ara ürün' saymak, bilgi ve teknolojinin sermaye olduğunu unutmak anlamına gelir."

İKİ YÖNETM ARASINDA CİDDİ FARK VAR

Mevcut yöntemlerde bir kişinin temel gereksinimlerinin bulunduğu sepet üzerinden hesaplanan Satın Alma Gücü Paritesi, ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıklarını ortadan kaldırarak satın alma güçlerini eşitliyor. GSYH bir ülke sınırları içerisinde belli bir zaman içinde, üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin para birimi cinsinden değerinden oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir