Kürt petrolü Fas'a Türkiye üzerinden ulaştı

Kuzey Irak'ın Türkiye üzerinden sattığı petrolün ilk bölümü maceralı bir yolculukla Fas'a ulaştı.

kurt petrolu fas'a ulasti

Kuzey Irak'ta çıkarılan petrol, maceralı bir yolculuktan sonra Fas'a ulaştı. Türkiye üzerinden ihracı gerçekleştirilen petrolün satışını engellemek için gerek Amerikan hükümeti gerekse Irak hükümeti açıklamalar yaptı. Bu baskı geminin yönünü değiştirirken, zor bir yolculuğa da sebep oldu.

ROTAYI DEĞİŞTİRDİ 

Ceyhan'dan hareket eden Marshall Adaları bandralı yük gemisinin ilk olarak hedefinin Atlantik ve Meksika Körfezi olduğu belirtilmişti. Ancak Bağdat ve Washington'dan gelen açıklamalar üzerine geminin rotası değişti. Akdeniz'de zigzag çizerek yol alan gemi, bu kez Fas'ın Muhammediye Limanı'na yöneldi.

TAKVİM'in ulaştığı bilgilere göre, gemi dün itibariyle bu limana yanaşarak petrolü boşaltmaya başladı. Kuzey Irak yönetimi de geminin boşaltım işlemine başladığını doğruladı.

Fas'taki Samir Rafinerisi'ne boşaltılacak petrolün toplam 1 milyon varil olduğu belirtiliyor. Rafinerinin günlük kapasitesinin 200 bin varil olduğu düşünüldüğünde, boşaltmanın 5-6 gün içinde tamamlanması bekleniyor. Samir Rafinerisi yetkilileri, yorum yapmaktan kaçınırken; uzmanlar bu durumun Kürt yönetiminin açıklamalarını doğruladığını söyledi. Öte yandan Kuzey Irak'ın ihraç ettiği bu 1 milyon varillik petrolün parası da Türkiye'de Halk Bankası üzerinden ödeniyor. Bu çerçevede Fas yetkililerinin Halk Bankası'na petrole karşılık 108 milyon dolar yatırdığı ve varilinin 100.8 dolardan alındığı öğrenildi.

PETROL NASIL SATILIYOR?

Kuzey Irak'ta çıkarılan petrol, boru hattı ile Ceyhan'a geliyor. Kuzey Irak Yönetimi ihaleyle petrolünü uluslararası arenada pazarlıyor. Petrole talip olan ülkeler, gemiler ile Ceyhan'dan petrolü ülkelerine taşıyor. Petrolün parası da Halk Bankası vasıtasıyla Kuzey Irak yönetimine ödeniyor.

TEPKİ ÇEKMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak Federal Hükümeti'nin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediklerini açıklamıştı. Irak Başbakanı Nuri El Maliki de Bağdat'ın onayı olmadan, Türkiye'nin satışa aracılık etmesinin kabul edilebilir olmadığını belirtmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *