Kuroda: Japonya yüzde 2 hedefine ilerliyor

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Japonya'nın, yüzde 2 enflasyon hedefine doğru ilerlediğini belirtti.

kuroda: japonya yuzde 2 hedefine ilerliyorJaponya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Başbakan Shinzo Abe ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Abe'ye Japon ekonomisinin yüzde 2 enflasyon hedefini bayarma yolunda istikrarlı şekilde ilerlediğini söylediğini ifade etti. 
    
Kuroda, Abe ile toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Başbakan Abe'ye yüzde 2 fiyat istikrarı hedefini yakalama yolunda güçlü şekilde ilerlediğimizi söyledim. Japon ekonomisinin büyük ölçüde beklendiği gibi şekillenmekte olduğunu ifade ettim. Yurtiçi ve denizaşırıekonomiler konusunda görüş alışverişinde bulundu. Başbakan Abe'nin
spesifik bir sorusu olmadı. Japonya hala deflasyondan kurtulma sürecinde. Başbakan Abe ile bundan sonra düzenli şekilde toplanmayı planlıyoruz" diye konuştu.

BOJ TUTANAKLARINA GÖRE BİR ÜYE ENDİŞELİ
Japonya Merkez Bankası'nın politika toplantısı tutanaklarına göre üyelerden biri son GSYH verisinin ekonomik büyümede aşağı yönlü bir harekete işaret ettiğinden endişe duyduğunu ifade etti.
    
20-21 Kasım tarihlerinde yapılan toplantının bugün yayınlanan tutanaklarına göre, üyelerden biri de stoklar ve ücretler konusunda yaşanan gelişmelerin Japonya'nın Temmuz-Eylül dönemine ilişkin GSYH verisine yönelik negatif hava yarattığını vurguladı.
    
Tutanaklara göre üyelerden biri yüzde 2 enflasyon hedefine 2 yılda ulaşmanın zorluğunu dile getirirken, bir üyese TÜFE'de artış hızının yavaşlamasını nbeklediğini ifade etti. 
    
Tutanaklarda, bazı piyasa katılımlcılarının yüzde 2 enflasyona giden yol konusunda kuşkuları olduğu ifadelerini de yer aldı. 
    
BOJ üyelerinin bir kısmı, yüksek enflasyona giden yolun piyasalara açık bir şekilde anlatılmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir